Yetiştiriciler buzağı desteklerinin 2017 yılı 3. Dönemi destek ödemelerini bekliyor. Konu ile ilgili görüşlerine baş vurduğumuz Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Genel Başkan Yardımcısı Yunus Baydar ödemelerin toplam bedelinin 520 milyon olduğunu belirtti. Listelerin Tarım ve Orman Bakanlığı’na verildiğini belirten Yunus Baydar, bütçenin bakanlık tarafından serbest bırakıldığında ödemelerin yapılacağının belirtti. Ödemelerin ne zaman yapılacağına dair bir tarih ön göremediklerinin altını çizen Baydar, kararın tamamen bakanlığa ait olduğunu yineledi.

250 bin düvede son durum nedir?

250 Bin Düve Projesi ile ilgili olarak da bilgi veren Yunus Baydar, proje ile ilgili bir gelişmenin olmadığını söyledi. Bakanlığın başvuruları inceleme sürecinde olduğunu hatırlatan Yunus Baydar, kredi yeterliliği, yetiştiricilerden istenilen kriterlerin tespiti gibi süreçlerin uzadığına dikkat çekti.

Düveler yerli yetiştiriciden temin edilebilir!

Öte yandan projenin başladığı tarihlerde bakanlığa düve temini için birlik olarak teklif götürdüklerini ancak bu teklifin kabul görmediğini hatırlatan Yunus Baydar, “Türkiye genelindeki yetiştiriciler bu proje için gerekli hayvan varlığına sahip. Tarım ve Orman Bakanlığı o dönem bu teklifi değerlendirmedi. Yerli yetiştiricilerden temin edilirse hem ülke ekonomisi hem de yetiştiricilerimiz kazanır” diye sözlerine ekledi.