İlk marul fidelerini çiftçilere veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konuşmasında Mihalgazililerin kendisinden kış aylarında yetiştirmek için marul fidesi istediğini hatırlatarak, “Ben de size söz vermiştim. Size verdiğim bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bugün yaklaşık 540 çiftçimize 2.5 milyondan fazla Maritima cinsi, kıvırcık marul fidesi dağıtacağız. Domates fidelerinde olduğu gibi marul fidelerine de iyi bakacağınıza, yine hatırı sayılır gelirler elde edeceğinize inancım tam” dedi.

Kurutma tesisi yapımı başladı

Başkan Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ve hayvancılık konusunda büyük ve önemli projeleri olduğunu belirterek, Kırsal Kalkınma Projelerini açıkladı.  Mihallıççık’a, vatandaşların ürünlerini temiz ve modern koşullarda kurutabilecekleri bir tesis kazandıracaklarını ifade eden Büyükerşen, “ İnşaat çalışmaları başladı bile. Tesis birkaç ay içinde hizmete açılacak. Ayrıca kuruttuğunuz ürünleri, kent merkezinde belediyemizin açacağı bir markette satabilmeniz için de çalışmalara başladık.

Manda tesisi de yolda

Sizlere “çiftçimizin para kazanması için bu şehrin kaybolan değerlerini bir bir ortaya çıkaracağız” demiştim. İşte onlardan bir tanesi de Manda Yetiştiriciliği Projesi. Eğer Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilirse Alpu ilçemizde Manda Yetiştiriciliği projesini hemen hayata geçireceğiz. Projemize, Bozan kooperatifi ile iş birliği yaparak 50 baş manda ile başlayacağız. Hedefimiz manda sayısını arttırmak, manda süt ve süt ürünlerini, tıpkı halk ekmek modelinde olduğu gibi, ucuz ve kaliteli olarak vatandaşımıza sunmak.