Hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu darboğaz kendini giderek hissettirmeye başladı. Çiftçi TV’de hafta içi her sabah yayımlanan Çiftçi Haber’e telefon bağlantısı ile katılan Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Anıl, Bursalı üreticiler olarak hayvancılığı bırakacaklarını söyledi.

anlı yayında çarpıcı açıklamalar yapan Başkan İsmail Anıl, “Sayın Cumhurbaşkanım et ithal edeceğiz dedi, ben buna saygı duyarım sayın cumhurbaşkanım söyledi. Cumhurbaşkanımızın et fiyatlarının ucuzlatılabilmesi için ithalat yapabiliriz diye net bir açıklama yaptıktan sonra üreticide yarın için hiçbir umut kalmadı.  Ben buna birlik başkanı olarak inanıyorum, Bursa çiftçisi de inanıyor. Biz hayvancılığı bırakıyoruz. Türkiye’nin yeterli döviz girdisi varsa, ithalatla et ihtiyacın karşılayacaklarsa saygı duyarım. Biz başka iş bulur yaparız. Ama ondan sonrasını ben bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Anıl: “Türkiye, et ithalatına karar vermiştir”

Hayvan yetiştiricilerine seslenmek istediğini belirten İsmail Anıl, “Bütün üreticilerimize şunu duyurmak istiyorum: Türkiye et ithalatına karar vermiştir. Herkes ölçsün biçsin, ben sızlanan bir çiftçi değilim, ülkenin tarım politikalarını, sayın Cumhurbaşkanımın ve tarım bakanımın söylemlerine göre hareket ediyorum. Ama hiç de sızlanmıyorum. Ben bu işi yapamam, bırakıyorum. Diğer çiftçiler de ya bırakacaklar ya da ağlamayacaklar” diye konuştu.

ESK’ya özel ithalat kredisi!

Et ve Süt Kurumu’nun zarar ettiğini ileri süren Anıl, “Buna rağmen kuruma et ithalatı yapsın diye özel kredi çıkarıyorlar. Bunu da çiftçimiz duysun. Et ve Süt Kurumu’nun kendi kaynakları yok ama devlet ET ve Süt Kurumu’na özel kredi çıkarıyor, yeni onayladılar. Hiç kimse umut tüccarlığı yapmasın, bu işin yetiştirici açısından bir sonu yoktur. Ülkenin et ihtiyacı ithalatla karşılanacaktır. Ben bu gerçeği bir birlik başkanı olarak kabul etmiş durumdayım” dedi.

“Hayvancılığın yarını yok!”

Et ithalatına devam edilmesinin hayvancılığın en büyük sorunu olduğunu yineleyen Anıl, “Bunun yanında maliyetler çok yüksek, çiğ süte hiç talep yok. Kırmızı ete de iç piyasada hiç talep yok. Bu da bu işin artık yarınının olmadığını, Türkiye hayvancılığının yarını yok. İthalat yapıldığı sürece biz üreticiler buna direnemeyeceğiz. Zarar da ateşten gömlek, çiftçilerimiz artık bu zararı taşıyamıyor. Çiftçi öyle bir borç batağına battık ki elindeki malı satsa borcu kapatamaz hale geldi. Bu nedenle hızla işletmelerini kapatıp bu işten hayvancılıktan kaçış süreci başladı. Vaziyet budur” dedi.

“ESK depoları et dolu”

Şu anda Et ve Süt Kurumu’nun soğuk hava depolarında bir danayı koyacak yer kalmadığın vurgulayan “Depolar dolu olduğu halde halen Mersin limanından dana ithalatı yapılıyor. Bunu çözecek olan bizim haddimize değil, bunu çözecek olan sayın Cumhurbaşkanımızdır. Et ve Süt Kurumu’nun depoları etle dolu, kesim için şubat ayına sıra veriyorlar. Buna rağmen Türkiye’ye besilik dana ithal ediliyor. E biz ne yapacağız?” şeklinde konuştu.

“Cayır cayır inek kesiliyor”

Şu anda süt sığırcılığından çekilmek isteyen insanlar piyasaya dişi inek arzı sunduğunun altını çizen Anıl, “Korkunç sayıda inek kesiliyor, bunun rakamını söyleyemem. Bursa’da işletmelerin yüzde 20’si kapandı. Ellerindeki hayvanları satamadıkları için işletmesini kapatmak isteyen üreticiler var. Devlet ineklerinizi ben alıyorum desin, iddia ediyorum yüzde 50 işletme var inekleri verip işini bırakacak. Türkiye’nin süt sanayisinin kalbinin attığı yerdir Bursa’nın durumu bu şekilde” diyerek sözlerini tamamladı.