Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’ndan dört gün boyunca canlı yayın yapan Çiftçi TV, sektörün nabzını an be an izleyicilerine aktardı. Fuarda pek çok üretici firma ve çiftçi ile bir araya gelen Çiftçi TV Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Çanak, fuardaki canlılığın firmaların beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

Fuarda çiftçilerin gelecek yıl yapacakları üretim için ne yapacağını belirlediğini, firmaların da çiftçilerin niyetlerini öğrendiği bir ortam gerçekleştirdiğini belirten Tarık Çanak, her iki taraf için de beklentilerin öğrenildiği bir ortam olduğunu söyledi.

Çanak: Mısırdaki gelişme yaygınlaştırılmalı

Mısır’da TMO’nun alım yapmasını ve fiyatı artırmasını olumlu karşıladığını belirten Tarık Çanak,  “Çiftçinin maliyet artışı yapılan fiyat artışının üzerinde; mazot, gübre, ilaç gibi maliyetler çok yüksek oranda arttı. Çiftçimizi küstürmememiz gerekiyor. Çiftçimizin üretmesi için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Bence mısıra verilen yüzde 25 artış umut oldu. Küspe’ye de indirim geldi ama neden sadece Elazığ’da anlamadım. Tüm bu iyileştirmeleri genele yaymak lazım” diye konuştu.

“Yem de mi yapamıyoruz!”

Türkiye’nin bir tarım ülkesi olmasına rağmen yem hammaddesi üretemeyen bir ülke olduğumuzu dile getiren Çanak, “Mısırın tonunu bin 500 liraya dışarından ithal ederken kendi çiftçimizden 750 liraya alırsak biz sıkıntılar yaşarız. Yem üretiminde kullanılan hammaddelerin yüzde 80’nini dışarıdan ithal ediyoruz. Yem üreten fabrikadan bakanlık yetkililerine kadar bu durumun izah edilmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.