Edirne'de buğdayda ekim çalışmaları başladı. Sıralı ekim tekniğiyle işlenen toprak, hasadın ardından bir süre dinlendirildi, sürülmesi sonrası gübrelenerek hazırlandı. Ekim için tarlaya giren çiftçi, buğday tohumlarını toprakla buluşturdu. Edirne'de bu yıl 1 milyon 200 bin dekarın üzerinde bir alanda buğday ekimi yapılacak.

Kuraklık üreticiyi endişelendiriyor!

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, havaların kurak gitmesinin üreticileri endişelendirdiğini söyledi. Buğday ekiminin kasım ayının sonlarına kadar sürmesini beklediklerini belirten Yorulmaz, "Tarlalarını özenle hazırlayan üreticilerimiz buğday tohumlarını ekiyor. Havaların kurak ve sıcak gitmesi iyi değil. Önümüzdeki dönemde hava tahminleri yağış gösteriyor. Gelecek yağışlar buğdaya çok faydalı olur” ifadelerini kullandı.

Toprağın tavı alaca

Buğdayın ekiminden hasadına kadar 8 aylık bir dönemi kapsadığını anlatan Avarız Köyü Muhtarı Mesut Çakır kuraklığın etkisine değinerek “Yağış olmaması toprağın tavını olumsuz etkiledi. Alaca tav diye nitelendirdiğimiz bir durum yaşıyoruz. Toprağı ekilebilir hale getirmek için fazla bir işçilik yapıyoruz. Buğdayda girdi maliyetleri biraz arttı. Bunun yanında devletimizin verdiği ürün desteğinde bir artış oldu. Sertifikalı tohumlarda dönüm başına 8 liralık bir destek veriyor" diye konuştu.