Son günlerde artan maliyetler çiftçinin gübresiz buğday ekimine neden oluyor. Konuyla ilgili haber sitemize yazılı bir açıklama yapan Ulusal Hububat Konseyi Özkan Taşpınar, dövizin artmasıyla birlikte yemden zirai ilaçlara, enerji maliyetlerinden gübreye kadar neredeyse her kalemde ciddi fiyat artışları olduğunu söyledi. Hammaddesi ithalata dayalı olan gübrenin yüzde 90, akaryakıtın yüzde 40, tarımsal ilaçların yüzde 80, elektriğin yüzde 75 arttığını hatırlatan Özkan Taşpınar, “Fakat buna karşı ürün fiyatlarındaki artış yüzde 15- 25 arasında sınırlı kalmıştır” dedi.

Taşpınar: Azalan gübre kullanımı buğday hasadını olumsuz etkileyecek!

Maliyetlerle kazanç arasındaki farkın ithalata bağımlı bir tarımsal üretimde hem üreticiye hem de tüketiciye büyük bir baskı yarattığını ifade eden Özkan Taşpınar, “Bu fiyat artışları gübre kullanımını da olumsuz etkilemiştir. Gübre üreticileri, dağıtıcıları ve çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde gübre kullanımının özellikle kıraç alanlarda yoğun olmak üzere ortalama yüzde 40-50 oranında azaldığını öğrendik. Bu durum gelecek hasat sezonu için olumsuz bir gelişmedir” diye konuştu.

“Destekler güncellenmeli”

Tarımsal ürün prim destekleri ile mazot, gübre, sertifikalı tohum gibi girdi desteklerinin ülke ve dünya gerçekleri göz önüne alınarak güncellenmesi gerektiğini vurgulayan Taşpınar, “Dekara gübre desteği geçtiğimiz günlerde 4 TL'den 8 TL'ye yükseltildi, fakat yeterli sayılmaz” dedi.

“Buğday desteği 35 kuruş olmalı”          

Buğdayı, kıraç alanların ürünü ya da münavebe ürünü olarak görülmekten kurtarmak, tercih edilir bir ürün haline getirmek gerektiğinin altını çizen Taşpınar, “8 yıldır 5 Kuruş olan buğday desteği, geçtiğimiz günlerde 10 Kuruş’a yükseltildi. Fakat bu desteğin bölgesel olarak yeterli yağış altında, sulu/ kurak farklılıklar ve maliyetler dikkate alınarak yeniden ele alınması ve en az 35 Kuruş’a yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.