Rengarenk tüyleri ve ibikleri, keskin bakışlarıyla tropik kuşları aratmayan özel cins tavuk ve horozlar, İzmir'de düzenlenen Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi'nde şampiyonluk için podyuma çıktı.

Türkiye'nin dört bir yanındaki yetiştiriciler tarafından yarışma için özel olarak hazırlanan farklı ülkelere özgü 100 ırktan yaklaşık 800 süs tavuk ve horozu, Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonunun düzenlediği "Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisi" için Menemen ilçesindeki Gölpark Fuar Merkezi'ne getirildi.

Şampiyon belirlenecek

Yetkililer tarafından teslim alınarak özel kafeslere konan rengarenk kümes hayvanları, farklı ülkelerden gelen 5 hakem ve 10 asistan tarafından tek tek incelendi, puanları verildi. Hakemlerin ırk standartlarına göre kilosu, kanat ve ayak yapısı, ibik, gerdan ve desenleri, tüy ve göz rengi gibi kıstaslara göre yaptığı puanlama sonucu her ırkın birincisinin yanı sıra tüm hayvanlar arasından seçilecek salon şampiyonu belirlenecek.

14-16 Aralık arası düzenlenecek fuarda dereceye girenler açıklanacak ve hayvanların sahiplerine madalya ve kupaları ile para ödülleri takdim edilecek.

Yarışmaya katılan hayvanlara özenli bakım

Ankara Süs Tavukları Dernek Başkanı Emin Gökgöz, yarışmaya sokulacak hayvanların özenli bir bakıma tabi tutulduğunu ifade etti. Soy ağacı belli olan yumurtalardan alınan hayvanların özel bir yemleme programıyla beslendiğini, yıkanması ve temizliğine önem verildiğini anlatan Gökgöz, şöyle konuştu:

"Hayvanlarımız 8 aylıkken damızlık boylarını alıyor. Bunların arasından en uygunlarını tabiri caizse cımbızla çekerek seçiyoruz. Özel yarışma kafeslerinde eğitim veriyoruz. Bu süreçte her gün elle severek evcilleştirmeye, hırçınlıklarını yumuşatmaya çalışıyoruz. En son yarışmaya gelmeden 1 hafta önce göz yakmayan şampuanla yıkanıyor, fön makinası ile kurutuluyor, gagalarına vazelin sürülüyor, tırnakları kesilip törpüleniyor. Tepeleri, paçaları, sakallarını kontrol ediyoruz. El bebek gül bebek baktığımız hayvanların özel yemlerle motive ediyoruz, enerji yükleyerek yarışmalara katılıyoruz." dedi.

Dernek olarak 31, bireysel olarak ise 24 hayvanla yarışa katıldığını belirten Gökgöz, süs tavuğu yetiştiriciliğinin pahalı bir hobi olduğunu, yarışmalarda birinci seçilen hayvanların çok yüksek parasal değerlere ulaştığını sözlerine ekledi.