Türkiye’de son dönemlerde popüler olan süs tavuğu yetiştiriciliği, ülke genelinde birçok cins tavuk ve horozun üretilip yaygınlaşmasını sağladı. Kimi süs tavukları büyüklükleri, yumurta renkleri gibi konularla popüler hale gelirken, 'Rahibe Fizan' cinsi ise siyah gövdesi ve beyaz uzun saçları sayesindeki görünümüyle görenlerin ilgisini çekiyor.

Tavuk güzellik yarışmalarının en gözde cinsi haline gelen Rahibe Fizan, bakımı en zor yapılan tavuk ve horoz türleri arasında. Fiyatı ortalama 500 ile bin lira arasında değişen Rahibe Fizan cinsi, üremelerinin zor ve az olması sebebiyle ticari olarak çok az kişi tarafından besleniyor.

Bayrak: 15 yıldır besliyorum!

Yaklaşık 20 yıldır süs tavuğu yetiştiriciliği yaptığını belirten Çiftçi TV’de yayınlanan Süslü adlı programın yapımcısı Göksel Bayrak, "Neredeyse Türkiye’ye gelmiş bütün ırklar benim elimden geldi geçti ama benim 15 yıldır beslemekten vazgeçemediğim ‘Rahibe Fizan’ tavuk cinsi olmuştur. İlk olarak çok sakin mizaçlı hayvanlar. Bir de kümesime gelen ziyaretçilerin ilk görüşte aşık oldukları, vuruldukları şey siyah ve beyaz oluşu, tepe görünümünün çok farklı oluşu ve siyahın içinde hiç beyaz, beyazın içinde de hiç siyah tüyün olmayışı. Bu durum aynı zamanda beni de Rahibe Fizanlara aşık ediyor" dedi.

“Üremesi zor bir cins”

Rahibe fizanın üremesi zor bir cins olduğunu belirten Bayrak, "Bakım şartlarına göre yılda 100 ila 150 yumurta yapabiliyor. Tepeli ırklarda eşleme ile ilgili sorun olduğu için üretim biraz zor. Normal ırklardan ortalama 150 yumurtanın 120’sini yetişkin hale getirebiliyorsanız, ‘Rahibe Fizan’ tavuğundan ancak 30’unu yetişkin hale getirebiliyorsanız büyük bir başarı" dedi.

Güzellik yarışmalarının gözdesi

Rahibe Fizan cinsinin 15 yıldır koleksiyonunda olduğunu belirten Bayrak, "Hobi tavukçuluğunun son zamanlarda parlayan yıldızıdır. Üretimi çok zor olduğu için insanlar bu cinsi beslemekten çok çabuk vazgeçiyor. Federasyonumuzun düzenlemiş olduğu güzellik yarışmalarında diğer ırklardan ortalama 300’er tavuk veya horoz katılıyorsa, Rahibe Fizan cinsinde katılanların sayısı iki elin parmağını geçmez" dedi.