Yazın tarlada kışın halı tezgâhında

İlçeye 10 kilometre uzaklıkta Mahmutlar Mahallesi kadınların bir bölümü evlerde kurulan halı işletmelerinde, bazısı fırınlarda, bazısı ise tarım sektöründe çalışıyor. Bölgede yoğun olarak yetişen kiraz, elma, kestane, ceviz, tütün ve zeytin gibi tarımsal ürünlerin hasadının yanı sıra mahalledeki fırın ve halı dokuma atölyelerinde çalışan kadınlar, ev ekonomilerine katkı sağlıyor. 

Mahallemizin bütün kadınları çalışıyor

Mahalle muhtarı Nurullah Koyunoğlu, "Mahallemizde yaşlı ve hastalar dışında kalan bütün kadınlar çalışıyor. Halı atölyesinin ve fırınların yanında yaz mevsiminde tütün tarlasında, sonbaharda kestane ve ceviz hasadında çalışıyorlar. Kadınlarımız çok çalışkan." dedi.

Bu köyde kimse boş durmuyor

Mahalledeki ekmek fırınında çalışan Fadime Cambaz, "Sabaha karşı saat 3-5 arası çalışmaya başlıyoruz. Demirci'deki kadınlar çalışmayı severiz. Genci, yaşlısı kimse boş durmaz burada, bunun için devamlı çalışırız" İfadelerini kullandı.

Bütün kadınlar halı dokuyor

Hal dokuyan 60 yaşındaki Perihan Balcı da 12 yaşından buyana halı dokuduğu söyleyerek "48 senedir halı dokuyorum. Sabah 08.30 gibi başlayıp akşam 17.00'ye kadar yapabildiğim kadar halı dokuyorum. Kimisinin eli kıvraktır, tez kalkar tezgâhın başından, ağır olan geç kalır. Köyümüzün bilhassa kış mevsiminde geçim kaynağı bu." dedi.

Bu köyün kadınları evde oturmuyor

Balcı, “Kadınlarımız ekmek yapıyor, yazın turşuluk yaparlar, zeytine giderler, para nerede çıksa oraya kadınlarımız gidiyor. Yazın pek halı dokunmaz. Kiraza, elmaya, kestaneye giderler, işimiz çok. Kadınlarımız boş durmayı sevmiyor. Önceden alışmışız ya halı dokumaya, ben halı dokumayınca evde duramıyorum. İlla ki bunu dokuyup geleceğim. Alışmışız işte, alışkanlık var.” Dedi.