Bingöl Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Ali Kaysadu; "Damızlıkları 6 aylık kuzu iken satın alıyoruz. Burada 6 ay bakımlarını yaptıktan sonra üreticilerimize veriyoruz" dedi

Dik köyünde, yerli koyun ve keçilerin et ve süt verimlerinin artırılması, küçükbaş hayvancılıkta nitelikli damızlık ihtiyacının karşılanması, yetiştiricilere hayvan ıslahı uygulamalarının öğretilmesi ve yetiştiricilerin ekonomik seviyelerinin yükseltilerek ülke ekonomisine artı değer sağlanması amacıyla kurulan istasyonda, 6 aylıkken alınan koçlar damızlık olarak yetiştiriliyor.

Yine Bakanlığın "Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" kapsamında yürütülen 6 proje kapsamında, sürülerden seçilen damızlıklar, üretim istasyonunda 6 ay bakımları yapıldıktan sonra üreticilere yüzde 50 hibe destekle veriliyor.

Bugüne kadar 1025 koç dağıttık

Yerli hayvan ırkının geliştirilmesi amacıyla başlatılan, "Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi"nin bugüne kadar sahada yürütülen en büyük ölçekli küçükbaş uygulama projesi olduğuna dikkati çeken Kaysadu, "Bakanlığın yüzde 50 hibe desteğiyle çiftlik kurduk. Bu kapsamda ilimiz 5 yıl süreyle pilot seçildi. 5 sene boyunca burada yetiştirdiğimiz koç ve tekelerin, çiftçilerimize yüzde 50 hibe ile dağıtımını sürdüreceğiz. Bugüne kadar 1025 koç dağıttık. Şu anda yetiştirdiğimiz 500 damızlığı, 180 çiftçimize dağıtacağız. Böylece 1525 koç dağıtmış olacağız." dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır da Bakanlıkça uygulanan projeler kapsamında, yetiştiricilere ve üreticilere desteğin sürdüğünü belirterek, Halk Elinde Islah Projesi, Anaç Koyun Keçi ile Çoban Desteği çerçevesinde küçükbaş hayvancılığa 1 yılda 11 milyon lira destek verildiğini kaydetti.

İlde bu yıl 96 işletmeye sürü yöneticisi desteği, 272 üreticiye ahır ve ağıl yapım desteği, 1970 yetiştiriciye anaç koyun keçi desteği verildi.