Bursa’da yıllarca zeytin ağaçlarına zirai ilaç atan ve istediği verimi alamayan üretici kaolin adlı kili kullanarak üretimini 2 katına çıkarttı. Yerin altından çıkan kilin faydasını gören üreticiler uygulayıp hem iki kat fazla ürün alıyor aynı zaman da masraftan tasarruf ediyor.

Bu ürünü kullanıp iyi verim aldığını belirten Rıdvan Ekim, "Kaolin kili uygulandığı meyve, sebze ve sert kabuklularda ince bir örtü oluşturarak bitkinin yapraklarının ve meyvesinin güneşten yanmasını önler. Ayrıca bitki üzerinde oluşturduğu tabaka ile sinek ve kurtların yaşam alanlarını kısıtlayarak uzaklaştırıcı ve kovucu etki yapmaktadır. Biz zeytin bahçemizden uzun yıllardır bir türlü verim alamıyorduk. Sonra kaolini duyduk ve bahçemize uyguladık. Gördük ki bahçemizdeki zeytin ağaçları hem daha kuvvetlendi aynı zamanda da iyi verim vermeye başladı” dedi.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Ürünün uygulanması hakkında bilgi veren Ekim “Bu ürünü 1 tonluk suya 50 kilo koyarak uyguluyorsunuz, yağmur yağmadığı sürece 1 ay ağacı koruyor. Yağmur yağarsa ikinci defa ağaca atılıyor ama bu kez 1 ton suya 25 kilo konuluyor. Daha sonra püskürtülerek ağaç ve sebzelere uygulanıyor" dedi.

Kaolin kili Türkiye'de Kütahya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Bilecik, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde'de çıkartılıyor.