Çiftçi TV ekranlarında hafta içi her sabah yayımlanan Çiftçi Haber’e konuk olan ORPEX Genel Müdürü Murat Ağaoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gübrenin özelliklerine değinen Ağaoğlu, “Orpex F06, solucan gübresinin özünün (solem sıvısı) alınarak çeşitli süreçlerde bakteri, mineral ve vitaminlerle zenginleştirilmesi sonucu ortaya çıkan yüzde 100 organik bir gübredir. Orpex F06, Türkiye’de tek başına kullanımı yeterli olan tek gübredir. Bu gübreyi tarlanızda kullandığınız zaman taban gübresi, NPK, çinko, potasyum ve azot gübrelerine ihtiyaç yoktur” diye konuştu.

Ekimden hasada yeterli olan tek gübre!

Gübre maliyetlerini 15 kat düşürdüğüne dikkat çeken Ağaoğlu “Örneğin domateste gübre maliyeti ve diğer besin elementleri maliyeti dekar bazında 3 bin ila 3 bin 500 liradır. Orpex F06 kullandığınızda bu maliyet 210 liraya düşer. 10 dekarlık bir tarlada Orpex F06 gübre maliyeti 2 bin 100 lira iken diğer gübrelerin maliyeti 35 bin liradır. Bu sayede daha ekim yapmadan önce çiftçinin cebinde 33 bin lira kalıyor” dedi.

Rekolte 2 kat artıyor

Orpex F06’ın özeliklerini anlatan Ağaoğlu “Gübrenin zenginleştirilme süreci sayesinde Orpex F06 bünyesinde 158 bakteri bulunuyor. Piyasadaki organik gübrelerde ise bu rakam 40-45 seviyelerindedir. Orpex F06 çiftçinin toprak analizi yapmadan bütün toprak çeşitlerinde çalışır. Bitkiyi ve meyveyi mütemadiyen besler, bu sayede çiftçinin gübreyi kullanmadan önceki rekoltenin iki katını elde eder. Örneğin Mersin’de 8 ton çilek toplayan bir üretici Opex F06 kullandıktan sonra 16-17 tona kadar çıktı” şeklinde konuştu.

Dene-gör uygulaması

Ürünümüz Türk tarımında devrim yarattığına inandıklarını belirten Ağaoğlu “Ürünümüz buğdaydan domatese, cevizden karpuza her üründe kullanılabilir. Ürünümüzü kullanan çiftçilerimizin tamamı bila bedel “dene-gör” uygulamamızla gübreyi kullanıp aradaki farkı gören çiftçilerdir. Biz simsarı aradan çıkardık. Gübremizi kullanmadan önce çiftçi gider, simsardan 40-50 bin lira para alır, o parayla gübre alır ve ekimini yapar. Bizim gübremizi kullandıktan sonra bu meblağlara gerek kalmadığı için simsardan para almasında da artık ihtiyaç kalmıyor. 10 dekar gübre maliyetini 2 bin liraya düşürüyoruz. Biz çiftçiye büyük bir kazanç kapısı araladık” diye aktardı.

Bu iddialı programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.