Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından son dönemli sıklıkla yaşanan taklit ve tağşiş ürünlerin üretiminin önüne geçmek adına hazır ambalajlı gıdalardaki trans yağ içeriği kontrol altına alacak. "Trans yağ içermez-trans yağ yoktur" ibareleri de ambalajlar da yer almaya devam edecek

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıdalara vitaminler, mineraller ve belirli diğer ögelerin eklenmesi hakkında yönetmelik, Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında revize edilecek.

Yönetmelik taslağına göre, 1 Ocak 2022'den itibaren son tüketiciye arz edilecek hazır ambalajlı gıdaların trans yağ içeriği yüzde 2'nin üzerinde olamayacak. Trans yağ içeriği yüzde 2'nin üzerinde gıdalar üretilemeyecek. Hayvansal kaynaklı yağda doğal olarak bulunan trans yağlar ise kapsam dışında olacak.Son tüketiciye arz edilmeyen ara ürünlerde trans yağ miktarının 100 gram yağ için 2 gramı geçmesi durumunda ilk üreticinin bu bilgiyi son ürünü üretecek ilgiliye aktarması gerekecek.

Vitamin ve mineraller eklenirse belirtilecek

Piyasaya arz edilen hazır ambalajlı gıdalarda trans yağ asidi miktarı, toplam yağın 100 gramında 1 gramdan az olursa, "Trans yağ içermez-trans yağ yoktur" beyanında bulunuluyordu. Bu uygulama aynen devam edecek.

"Kalsiyum fosforil oligosakaritler"in mineral madde olarak gıdalara eklenmesine izin verilecek.Vitaminler veya minerallerin gıdalara eklenmesi durumunda bunlar gıda etiketlerinde bileşenler listesinde formlarıyla belirtilecek.