Yaklaşık 30 bin dekarlık alanda elma üretimi yapılan ve 15 elma çeşidine sahip Yahyalı, üretimde Türkiye'nin ilk 5 merkezi arasında yer alıyor. Yaklaşık 70 yıldır ilçede gerçekleştirilen elma üretimi, yapılan modern tarım ve özel yöntemlerle son 2 yılda en iyi dönemini yaşıyor. Yahyalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Parlak, ilçede geçen yıl 75 bin ton olan rekoltenin bu yıl 85 bin tona ulaştığını söyledi.

Yahyalı, Türkiye’de beşinci sırada

İlçede uzun yıllardır elma üretimi yapıldığını aktaran Parlak, şunları kaydetti: "İlçemizde 28 bin 450 dekarlık alanda 85 bin ton elma üretimi gerçekleştirmekteyiz. Kayseri'nin Develi, Yeşilhisar ve Yahyalı üçgeninde bulunan elma üretim havzasında da yıllık ortalama 150 bin ton elma üretimi yapılıyor. Isparta, Karaman, Niğde ve Antalya'nın ardından Türkiye'deki elma üretiminde 5. sırada yer almaktayız."

Soğuk hava deposunda muhafaza ediliyor

Elma üretiminde modern tarımla rekoltede artış sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Parlak, şöyle devam etti: "İlçemiz geneline baktığımızda bin 132 elma yetiştiriciliği yapan modern tarım sahasına sahibiz, ayrıca 8 soğuk hava depomuz bulunmaktadır. Bu depolarımızın toplam kapasitesi 41 bin 100 tondur. Yahyalı'nın yıllık elma üretiminin yarısını karşılayacak kapasiteye sahip.”