Çelikel’in mühendisleri tarafından geliştirilen BLACKBOX var olan yem karma makinenizi tasarruf eden bir makineye dönüştürüyor. BLACKBOX çiftçinin kârlılığını artıracak ve yakıt sarfiyatını azaltan bir elektrikli güç aktarma sistemi. Yem karma makinelerini traktörden ayırmadan elektrikle kullanma imkânı sağlayan bu sistemle marka model ayırt etmeksizin tüm yem karma makinelerinde kullanıp kâr elde edilebiliyor.

BLACKBOX hangi model ve marka makinelere uygulanabilir?

Yerli veya ithal planet şanzımanla çalışan tüm yatay tek ya da çift helezonlu yem karma makinelerine monte edilebiliyor.

Gerekli olan elektrik gücü nedir?

Ürünün 7,5 kW dan 30 kW’ ya varan motor seçenekleri bulunuyor. 380 Volt ve seçim yapılan motora uygun olan tüm güçler yeterli oluyor

Makineyi sabit olarak mı kullanmak zorundayım?

BLACKBOX, yem karma makinesini hem traktör hem de elektrik motoru ile kullanım imkanı veriyor. Makineyi eskisi gibi traktörle yem doldurma işlemini yaptıktan sonra en yakın elektrik bağlantı noktasına takarak makinenin yem karıştırma işlemini beklemek gerekiyor. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra elektrik kablosunu panodan çıkartarak traktör vasıtasıyla makine içerisindeki yem hayvanlara servis ediliyor.

Makinede kullanılan şanzımanda geri kusturma özelliği varsa BLACKBOX aldıktan sonra bu iptal mi olacak?

BLACKBOX’da geri kusturma özelliği vardır. Üzerinde yer alan çift kuyruk mili çıkışı sayesinde geri kusturma özelliği olmayan makinelere dahi geri kusturma özelliği kazandırıyor.

Kurulumu esnasında kaynak gibi makine üzerinde kalıcı iz bırakacak tadilatlar olacak mı?

BLACKBOX kurulumu tamamen cıvatalı montaj şeklinde tasarlanmıştır. Makine üzerinde kaynak ya da taşlama gibi kalıcı izşer bırakan bir işlem yapılmıyor. Montajdan sonra herhangi boya işlemi de gerekmiyor.

Kurulumu süresi ne kadar?

İki yemleme arasında rahatlıkla kurulum yapılıyor. Uygun şart ve koşullar sağlandıktan sonra ortalama 3 saat içerisinde montaj tamamlanıyor.

Ne kadar tasarruf sağlıyor?

Bu rakam işletme büyüklüğü ve kullanmış olduğunuz yem karma marka ve modeline göre değişiklik gösteriyor. Ancak yüzde 75’e varan tasarruf sağlandığı ölçümlenerek hesaplanmıştır.

Bağımsız hidrolik sistemi olan makinelerin bu sistemi BLACKBOX takıldıktan sonra iptal olacak mı?

BLACKBOX diğer elektrik motoru sistemlerinden farklı olarak hidrolik sistemin devamlılığı için pompa güç aktarım sistemi sayesinde hidrolik sisteminizi eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Makinemi traktör ile kullanırken elektrik motoruna zarar verir mi?

Hiçbir problem oluşturmaz rahatlıkla kullanılıyor.