Alıcılara kızan üretici tonlarca biberi tarlada bıraktı

İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, “ İslâhiye’de her yıl 20, 25 bin dekarda biber üretimi yapılıyor. Geçen yıl 3,20 TL’ye satılan biber bu yıl 2,80 TL’ye kadar düşürüldü. Biber üreticiye dekara 4 bin TL’ye mal olan bir ürün.  Burada fiyat belirleyici bir kurum olmadığı için imalatçı firmalar, fiyatı belirliyor. Çiftçi firmaların belirlediği fiyattan ürününü sattığı takdirde üründen bir kar elde edemiyor” şeklinde konuştu.

“Biberin fiyatının en az 4 lira olması gerekiyor”

Biberin fiyatının en az 4 lira olması gerekiyor diyen köse, “ Üretici girdi maliyetlerinde ciddi sıkıntı yaşıyor. Üretici kar etmeyi bıraktı nasıl ayakta durabilirim diye düşünüyor. Üretici biraz daha ürünü tarlada bırakırsa ürün kuruyacak. Üreticiler olarak yaptığımız toplantıda ürünü toplayıp makul bir fiyat verilene kadar satmama kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkına değinen İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, Türkiye’de aracıların hâkim olduğu bir tarım politikası izleniyor. Durum böyle olunca üretici hiçbir zaman hak ettiğini alamıyor alıcı her zaman daha çok kazanıyor” dedi.