Kayseri'de Erciyes Dağı'nın eteklerinde bulunan Sindelhöyük Mahallesi'nde yaşayan ve koyun kırkarak ailesine katkıda bulunan Dilara Çobanoğlu, Aksaray Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği'ni kazandı.

Çobanoğlu ailesinin en büyük kızı olan Dilara, bir taraftan eğitimine devam ederken bir taraftan da besicilik yapan ailesine yardım ediyordu. Koyun kırkan, koyun güden Çobanoğlu, girdiği YKS sınavında başarı gösterdi ve mühendislik kazandı.

Elektrik Elektronik Mühendisliğini kazanan Dilara Çobanoğlu, "Zor bir süreçti, elektrik elektronik mühendisliğini kazandım çok mutluyum. Bu süreçte benden desteklerini hiç esirgemeyen anne ve babama çok teşekkür ederim. Dershaneye gitmedim okul kurslarıyla kazandım" diye konuştu.

Babası çok gururlandı

30 yıldır besicilik yapan Baba Nail Çobanoğlu da; "Kızımın da başarıları, çok malla mücadele ettiği halde çok büyük bir başarı, gece saat 12-1'e kadar kuzuyla, koyunla uğraşırdı. Gelirdi '3'de kalkacağım baba dersim, ödevim var' derdi. Bu dersi, ödevi çoksa 3'e eğer dersi azsa 4'e ayarlardı telefonunu kalkardı, o şekilde ders çalışırdı. Biliyorsunuz evimiz kasabadan 3 kilometre uzakta. Kar, kış, yol bozuk ona rağmen ben erken kalkarım, arabayı ısındırırım, çalıştırırım. 7'de servise ulaştırmam gerek, yoksa servis gidiyor, Develi'ye gitmemiz lazım o zaman. Servise yetiştirmek için 15-20 dk erken kalkarım, arabamı ısıtırım, çocuklarda binerler ve servise götürür getiririm. Akşam getirmeye giderim, bu şekilde mücadele işte. Mücadele etmesi çok büyük başarı" dedi.