Uygun meraları, hükümetin sağladığı destek ve projeler sayesinde özellikle koyun yetiştiriciliğinde adından söz ettiren Şanlıurfa'da, yaklaşık 2 milyon küçükbaş hayvan bulunuyor.

Kentin farklı bölgelerinde besicilik yapan vatandaşlar, tüm zorluklara rağmen en güzel şekilde yetiştirdikleri koyunların kuzularıyla da özel olarak ilgileniyor. Kasım ve aralık aylarında gerçekleşen doğumların ardından yoğun bir çalışma dönemi geçiren üreticiler, binbir emekle besledikleri kuzuları, ilkbahar mevsimiyle satışa hazır hale getirdi.

Önce besiye alınıyor

Türkiye'nin et ihtiyacına önemli katkı sağlayan Şanlıurfa'da bu sezon yaklaşık 800 bin erkek kuzunun satılması bekleniyor.

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, Pazarda daha çok 4-5 aylık erkek kuzuların satıldığına dikkati çeken Çiftçi, bunların ilk etapta besiye alındığını, belli kiloya ulaştıktan sonra kesime hazır hale geldiğini anlattı.

Bir kuzunun 600 – 800 lira arasında

İzzet Çiftçi, hayvan fiyatlarının geçen 2 yılla aynı seviyede olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kasım-ocak aylarında genellikle kuzu doğumları gerçekleşir. Üreticilerimiz bunları 4-5 ay süt ve yem takviyesiyle besledikten sonra nisan ayında satışa hazır hale getiriyor. İlçelerimizin yanı sıra birçok köyden kuzular bu dönemde pazara getiriliyor. Bu yüzden pazarda yoğunluk yaşanıyor. Besicinin en önemli gelir kaynağı kuzular, bunun için onların hasadı da bu dönem. Şanlıurfa'da kayıtlı 800 bin civarında erkek kuzu var ama kayıtlı olmayanları da eklediğimizde bu sayı 1 milyonu aşıyor. Tabi çevre illerden de buraya kuzu geliyor. Çünkü pazarımız bu anlamda liman görevi görüyor. Kurban Bayramı'na kadar bu pazardan yaklaşık 2 milyon kuzu satılmasını öngörüyoruz. Fiyatlar iki yıldır aynı, şu anda canlı kuzunun kilogramı 18,5 liradan satılıyor. Yani bir kuzunun fiyatı 600-800 lira arasında değişiyor."