Bursa Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Karaca Çiftçi TV’de yayımlanan Çiftçi Haber’e konuk oldu. Program yapımcısı Taner Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Başkan Nuri Karaca, et ve süt üretimine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Tarımda Milli Birlik Projesi çerçevesinde açıklanan 2024 yılına kadar küçükbaş varlığının 100 milyona çıkarılması hedefinin mümkün olmadığın dile getiren Karaca “Mera altyapısını oluşturmadan bu sayıya ulaşmak imkansız. Bunun yanı sıra yeme alışkanlığı tamamen büyükbaş etine yöneldi. Bu nedenle küçükbaş hayvan varlığının artması et sorunun çözeceğine inanmıyorum” diye konuştu.

İthalatla et ihtiyacını giderme devri bitti

Kırmızı et ihtiyacının ithalatla giderilmeye çalışıldığına dikkat çeken Karaca “Dövizin yükselmesiyle ithalatla et ihtiyacını karşılamak da artık mümkün değil. İthalat hayvancılığa büyük darbe vurdu. Besi çiftlikleri boşaldı, atadan deden bu işi yapan insanlar üretimden vazgeçti. Bundan sonra işimiz Allah’a kaldı. Hayvancılık sektöründe işletmesini kapatan üreticilerin tekrar üretime geri dönmesi çok zor. Sebebi de büyük bir yatırımı yeniden yapmak zorunda kalmalarından kaynaklanıyor” dedi.

Geçmiş dönemlerde hayvancılıkla ilgili verilen sıfır kredili teşviklerin sektör dışından gelen kişilere verildiğini ifade eden Karaca, “Hayvancılıkta işler zora girince bu kredileri alanlar da gemiyi terk ettiler. Onların yaptıkları hayvancılık tesisleri de boş bir şekilde atıl vaziyette çürümeyi bekliyor” şeklinde konuştu.

Yeme gelen zamlar bezdirdi

Hem besicinin hem de süt üreticisinin zarar ettiğini aktaran Karaca “Dayanacak gücümüz kalmadı. Süt ve et fiyatları olarak Avrupa’nın en ucuz fiyatları bizde. Yeme bugün de 3 lira zam geldi. Yemin torbası kalitesine göre 80 ila 90 lira oldu. Hayvancıların çoğu fabrika yemi de kullanamıyor, otla silajla günü kurtarmayı çalışıyor. Bir sene içinde yem satışları düşecek ve fabrikaların yarısı kapanacak. Yıllardır acımasız zamlar yaptılar ve bunun bedelini hayvancılık sektörünün bitmesiyle yem satışının olmamasıyla ödeyecekler” dedi.

Programın tamamını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.