Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Ökçe Çiftçi TV’nin haber bülteni Çiftçi Haber’e konuk oldu. Programda Taner Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Başkan Mehmet Ökçe, besicilerin zor durumda olduğunu adeta haykırarak “Et ve Süt Kurumu Kayseri’de mezbaha kiralayarak kesime başladı. Lakin haftada kestiği hayvan sayısı 100 ila 120 arası. Besicilerin elinde hayvan çok fazla olduğundan bu sayı yeterli değil. Fiyat ise 30 liradan 24 – 25 liraya düştü. Kesim yok, besicinin linde çok miktarda hayvan birikti” diye konuştu.

Ökçe: ESK’nun deposunda 6 bin 500 ton ithal karkas et var!

Etin kesim fiyatının ucuz olduğuna değinen Mehmet Ökçe, “32-33 liraya mal ettiğimiz eti 24-25 liraya özel kesimciye veriyoruz. Besiciler batıyor. Bakanlıkta müsteşarlarımızla görüşüyoruz, yapacağız, edeceğiz, besici öldükten sonra ne yapacaksınız? Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun ile geçen hafta görüştüm. Şu anda 6 bin 500 ton ESK’nın deposunda ithal edilmiş karkas donmuş et var. Buna rağmen hala karkas et, canlı hayvan ve lop et ithal olarak geliyor, bize 6 ay sonrasına kesim sırası veriyorlar. bunların derdi ne? Besicinin hayvanını kesip koyacak buzhanesi yok. ESK müdürü depomuz dolu diyor buna rağmen hala canlı hayvan geliyor. Ellerindeki etleri satsınlar da bizi kurtarsınlar, üreticinin elindeki hayvanları kessinler. Yazık ya yazık, bunlar tarımı da hayvancılığı da batırdılar. Yeter artık!” diye adeta isyan etti.

Kayseri’de besicilik yapan 8-10 firmanın konkordato ilanı için müracaat ettiğini belirten Mehmet Ökçe “Bu firmaların suçu ne? Faizler yüzde 12’den yüzde 40’lara çıktı. Yetkililere sesleniyorum, elinizi taşın altına koyun ve bu firmaları kurtarın. Yoksa birkaç sene içinde yerli et bulamayacaksınız” diye konuştu.

“Türkiye’de bütün çiftlikler satılık”

Besicilerin zor durumda olduğunu gösteren bir diğer kriterin de satılık çiftlik ilanlarının olduğunu vurgulayan Ökçe, “Besicisinin kimisi evini kimisi ahırını satıyor. Emlak sitelerindeki ilanlar bir baksınlar. Türkiye’deki bütün çiftlikler satılık.” şeklinde konuştu

“Bizim hayvanlarımız bize yeter!”

Tarım ve Orman eski Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde ithalatın hız kazandığına dikkat çeken Ökçe, “Bir kurban bayramı arifesinde bakan Fakıbaba kurbanlık yok diye hayvan ithalatının önünü açtı. Bu da yetmezmiş gibi özel firmalara canlı kesimlik hayvan getirme yetkisi verdiler. Böylelikle Türkiye dünyadaki en çok hayvan ithal eden ülke konumuna geldi. Bizim hayvanlarımız bize yeter! Bu insanlar bunu anlamıyor. Birliklere derdiniz nedir diye sonra da yok! Bakan yardımcısıyla, ESK Genel Müdürü ile 15 gün önce görüştü. Onların da eli kolu bağlı. Artık telefonlarımıza da bakmaz oldular. Adamlar korkuyor, Yazık ya, bu hayvancılığı bitirecekler, ruhuna fatiha okuyacaklar ama bu millet de birilerinin ruhuna fatiha okur” diye yakındı.