Besici emeğinin karşılığını alamıyor

Artan yem maliyetini değerlendiren Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Osman Türkmen “Yem maliyetleri üreticini belini büküyor hasat döneminde 1,10 kuruşa aldığımız arpayı bugün 1,50 kuruşa alıyoruz. Beyaz saman 35 kuruş iken bugün 75 kuruşa çıkarıldı. Kırmızı mercimek sabanı ise, 1.20 kuruştan 1,70 kuruşa çıktı. Yemin torbası 95 TL civarında hal böyle olunca üretici kazanamıyor emeğinin karşılığını alamayan besici üretimden çekiliyor” ifadelerini kullandı.

Bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilir

Yavaş yavaş üretimden çekilen besiciler ile ilgili Türkmen, “Aile işletmeleri soğuk süt sistemine geçemediler daha sağlıklı bir ortamda sağım yaparsak ve sütümüzü soğutma tanklarında soğutursak Ulusal Süt Konseyinin açıkladığı fiyat bandında satış yapmaya başlarız şu an üretici elindeki sütü 1.70 kuruştan satışa sunuyor. Büyükbaş hayvan işletmelerimizde ise inekler azaltıldı veya damızlık vasfını yitirenler hayvanlar kesime gönderildi. İleriki süreçte bu durum ülkemiz için ciddi sıkıntılara yol açabilir” şeklinde konuştu.

Hayvan başına 100 TL destek verilecek

Türkmen, “Ülkemizin küçükbaş hayvan açığı var bu açığın kapatılması için küçükbaş hayvancılığın desteklemesi ve hayvan sayımızın artırılması gerekiyor. Tarım ve Orman şurasında alınan kararlar biz üreticilerin beklentilerini karşıladı. Sürüsünü büyüten üreticiye hayvan başına 100 TL destek verilecek bunlar üretici açısından önemli gelişmeler. Bölgemizde küçükbaş hayvancılık üretimi %15 civarında bir artış gösterdi” dedi.