İstanbul Silivri’nin Yolçatı Mahallesinde besicilik yapan İdris Aktaş doğduğu günden bu yana hayvancılıkla uğraştığını belirten Aktaş, “Bizim yaptığımız şekilde bir üretim Türkiye’de yok, herkes ithal alıp ithal satıyor. Üreteceğiz, üretmezsek kazanamayız. Herkes üretecek ki Türkiye kazansın. Buzağıları 2,5 sene bebek gibi bakıyoruz, kurban yapıyoruz. Öteki ithal getiriyor, satıyor. İşte biz burada bitiyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktaş: Bir yaşını doldurmamış hayvandan kurbanlık olmaz!

“Trakya’ya yetecek kadar kurbanlığımız var” diyerek sözlerini sürdüren Aktaş “Kurban Bayramı’nı bekleyen fırsatçılar var, devletimizin bunlara önlem alması gerekiyor. Bizim gibi üreticiler batıyor. Adamlar nereden buluyorlarsa getiriyorlar, kontrolsüz bir şekilde satıyorlar. Kurban, kurban vasıflarını taşıyan hayvanlardan olur. 2 yaşından gün alması gerek, ancak görüyoruz ki piyasada 1 yaşını doldurmuş hayvanları kurban diyerek satıyorlar. Dernekler, şirketler, marketler, pastaneler herkes kurban satıyor” şeklinde konuştu.

Kurbanlık danası Bayram günde 200 liralık yem yiyor

Kurban için yetiştirdiği bir ton 520 kilogramlık danası Bayram’ı satışa çıkardığını belirten Aktaş, “Bu tür merada yetişmiş organik hayvanların etlerini tatmadan bu dünyadan göçen birçok insan var. Şu an Trakya’da iddialıyım, üstüne varsa tartarım, bir ton 520 kilo. Televizyonlarda gösteriyorlar 600 kiloluk danaları 1 ton diye. 1,5 tonluk dana böyle olur. Türkiye’de belki de nadirdir bu danalar. Bu dana günde 200 liralık yem yiyor. Biz gece gündüz 24 saat bunların içindeyiz. Cumartesimiz yok, pazarımız yok, tatilimiz yok, kuru gürültü ile olmuyor bu işler. Varsa Türkiye’de eşi benzeri almacasına tartarım. Öz üretim ürünü bu hayvan. Devletimiz bize az bir destek olsun daha bunlardan çok iyilerini üretirim. En büyük veterinerle yarışırım üretimde. Çocukken başladım bu işe 50 senedir bu işi yapıyorum. Bu tosunun kilosuna 24 lira diyorum. Varsa bir meraklısı iş adamlarımız, fabrikatörlerimiz hayatında böyle güzel bir kurban kessin” diye konuştu.