Üreticinin artık bunaldığını söyleyen Kayan; ‘’ üretici yavaş yavaş elindeki verimsiz hayvanları kestiriyordu artık verimli hayvanları kestirir hale geldi. Devletimizin bu stokçulara bi dur demesi lazım. Biz burada büyük sıkıntılar çekiyoruz. Samanın fiyatı 70 – 80 kuruşlarda. Yonca fiyatı 1800’lerde. Ama biz buna rağmen üretmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Stokçularla ilgili bir düzenleme olmadığını belirten Kayan, yeme son zamanlarda 2 defa zam geldiğini de aktardı.

Kayan, sözlerine şöyle devam etti;

‘’Dengeyi kurmak çok zor. Sürekli yeme zam geliyor. Bizim cebimize 30 kuruş girmeden direk yem sanayicisine ya da stokçuların cebine gidiyor. Biz hamal konumundayız. Fakat biz devletimiz için üretim yapmaya devam edeceğiz. Ama en azından devletimiz de bu stokçuları uyarması gerektiğini düşünüyorum.’’

‘’OSB’de kurulan tesis sayesinde aracıyı ortadan kaldıracağız’’

Organize sanayi bölgesinde kurulan süt işleme tesisi ile ilgili konuşan Kayan, aracıyı ortadan kaldırmak için böyle bir tesis kurduklarını dile getirdi.

Kayan ayrıca, ‘’biz burada bazı bölgelerde üreticilere 200 litrelik 300 litrelik tanklar bırakıyoruz. Sütün kalitesini artırıyoruz, üreticinin daha fazla para kazanmasını sağlıyoruz. Tabi ara nakliye parasını en aza indirgemeye çalışıyoruz. Tabi bu para üreticinin cebine giriyor.  Bazen sütümüzü satamadığımız günler oluyor. Bu üreticilerimizi en azından mağdur etmemek, bunları değerlendirmek açısından artık üreticilerin kendi fabrikası olsun dedik. Üretim kurulu olarak da böyle bir adım attık.’’ dedi.