Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma çalışmalarına devam ediyor.

Başkentte tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik yeni bir projeye imza atan Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki muhtarlar ve çiftçileri gönderdiği SMS'le bilgilendirdi.

İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde sözleşmeli yem bitkisi tohumluğu üretimi yapılması çağrısında bulunan Büyükşehir Belediyesi, özellikle kırsal mahallelerde üretim yapan çiftçilere 400 ton ücretsiz yem bitkisi tohumu dağıtılacağını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi, tohumları kendi topraklarıyla buluşturacak olan çiftçilerin ürettiği yem bitkilerini, kooperatif ve birlikler aracılığıyla satın alacak.

Çiftçileri üretmeye teşvik eden proje hakkında detaylı bilgi almak isteyenler Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına davet edilirken, tarım aracı, ekipmanı ve altyapısı yeterli olan çiftçiler başvurularını yapmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi, şartları karşılayan çiftçiler tarafından yetiştirilen yem bitkilerini daha sonra satın alarak, hayvancılıkla uğraşan üreticilere maliyetine verecek.

Yem bitkisi tohumluğu üretimini artırmaya yönelik proje kapsamında hem çiftçilerin ekonomik mağduriyetlerinin giderilmesi hem de üründe kalitenin yükseltilmesi amaçlanıyor.