Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen “Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı” kapsamında Kosova’da ‘Sürdürülebilir Arı ve Arı Ürünlerinin Geliştirilmesi’ ile ‘Küçükbaş Hayvan Islahı ve Üretiminin Geliştirilmesi’ projeleri uygulamaya konuldu.

30 aileye peynir kaynatma kazanı

2018 yılında programa Kosova da eklenerek üçüncü aşama başlatıldı. Program ile bölgede süt verimi yüksek Sharr ırkının ıslahı sağlanacak ve bölgede yöresel olarak üretilen, yüksek fiyattan alıcı bulan, kişisel pazarı oluşmuş ve pazarlama sorunu bulunmayan Sharri peynirinin hijyenik şartlarda üretimi için 30 aileye peynir kaynatma kazanı, peynir mayalama teknesi ve kurutma rafı temin edilecek.

78 aileye 710 küçükbaş hayvan dağıtımı

TİKA tarafından başlatılan program kapsamında Dragaş, İstog, İpek, Prizren, Rahovec, Gilan, Yakova, Viti, Kamenic ve Maliseva olmak üzere 10 belediyede 78 yararlanıcı aileye 710 koyun ve koç dağıtımı yapıldı. Proje ile dar gelirli ailelerin köylerden göç etmelerinin önüne geçilebilmesi ve doğal olarak sosyal barışın muhafaza edilmesi ile birlikte istihdamın arttırılması da planlanıyor.