Türkiye'nin önde gelen bal üretim merkezlerinden Kars'ta yağışlar sebebiyle bu yıl üretilen balın rekoltesi yarıya düştü. Bu yıl özellikle yaz döneminde etkili olan sağanak, arıcıları olumsuz etkiledi. Kentte, arıların yağış dolayısıyla doğaya çıkıp bal yapamaması sebebiyle yıllık bal üretiminde yarı oranında düşüş yaşandı.

Rüzgâr nektarı etkiliyor

Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, arıcılık sektöründe hava koşullarının çok etkili olduğunu söyledi. Ertaş, "Kıble ya da kuzey rüzgarlarının esmesinden ilk önce arılar etkileniyor. Bunun nedeni çiçeklerdeki nektardır, rüzgar güneyden estiğinde nektarı kurur, kuzeyden esince de hava soğuk olur ve çiçek nektar salgılamadığı için arı bundan faydalanamaz." dedi.

Rekolte kovan başı 13 kilo

Yağış nedeniyle arıların uçamaması yüzünden bal üretiminin düştüğünü ifade eden Ertaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "İklim koşulları dört dörtlük olmalı ki arıcılık sezonu iyi geçsin. Hava aşırı yağışlı olunca arı istediği randımanı alamadı, çünkü günlük uçamayan, nektar alamayan arı sıkıntı yaşayınca bu da arıcıya olumsuz yansıdı. Yağışlarda uçamayan arı içeride kalınca sürekli yavru yaptı, yavruyla uğraşan arı kovana bal koymadığı için sıkıntı rekolteye yansıdı. Bu yılki rekoltemiz kovan başı 12-13 kilogram civarındadır." diye konuştu.

Kars ve bölgesinin bal üretiminde önemli merkez olduğunu vurgulayan Ertaş, bu yıl rekoltede yüzde 50 oranında düşüş yaşandığını belirtti.