Mersin’in Mut ilçesinde Şubat ayında ekimi yapılan baklanın hasat dönemi başladı. Hasat sürecinin yaklaşık 45 gün sürmesini beklendiklerini bildiren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, "Üreticilerin alternatif ürün arayışına karşılık bakla ekimi ilçede yaygınlaştı. Bakla piyasa sorunu yaşamayan bir ürün olunca rağbet arttı." dedi.

Üretici Ertan Bağ da daha önce biber ekimi yaptığı arazide son dönemlerde bakla yetiştirmeye başladığını, kilogramının 4 liradan alıcı bulduğunu belirterek, diğer üreticilere de bakla ekmeleri tavsiyesinde bulundu.

Silifke’de ise bakla sezonu kapandı!

Mersin’in Silifke ilçesinde ise hasadına kasım ayında başlanan baklada sezon tamamlandı. Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, bakla sezonunun kasım ayında kilogramı 6 liradan başladığını ve 2,5 liradan tamamlandığını belirtti.

Sezon boyunca hale getirilen baklanın özel olarak paketlendiğini ifade eden Türer, bu yıl bin dönüm araziden hasat edilen 500 ton baklanın yarısının Irak'a ihraç edildiğini bildirdi.

Bakla fiyatının iyi olmasının üreticiyi sevindirdiğini aktaran Türer, baklanın Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olduğunu ifade etti.