Ekim ayı başında 5 bin 391 büyükbaş hayvanla İzmir Alsancak Limanı’na yanaşan ve yasal prosedürlerinin tamamlanamaması nedeniyle hayvanları indiremeden limandan ayrılarak İskenderun Körfezi’ne demir atan ve sabah saatlerinde İskenderun Limanına yanaşan 'Julia AK' isimli gemiden Anguslar tahliye ediliyor.

Hayvanlar tırlara yüklendi

Brezilya'dan yola çıkan ve çeşitli ülkelerden ithal edilen 5 bin 391 Angus cinsi sığır taşıyan 'Julia AK' isimli gemi, 2 Ekim'de İzmir Alsancak Limanı'na yanaştı. Yasal prosedürler tamamlanamadığı için anguslar iki hafta boyunca Alsancak Limanı'ndaki gemide bekletildikten sonra İskenderun'a doğru yola çıktı. 2 gün önce İskenderun Limanı açıklarına gelerek, Konacık Balıkçı Barınağı açıklarına demirleyen gemide hayvanların yem stokunun bitmesi üzerine yaklaşık 50 ton yem gemiye gönderildi.

İskenderun Limanı’nda verilen iznin ardından anguslar tırlara yüklenerek tahliye edilmeye başlandı. Angusların Et ve Balık Kurumu aracılığı ile getirilip yurt içindeki besi çiftliklerine dağıtılacağı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İskenderun açıklarında bekletilen Angus yüklü gemide gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hayvanların klinik olarak sağlıklı olduğunu duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklama ise şöyle: “Brezilya’dan Julia AK isimli gemi ile İzmir Limanı’na getirilen besilik hayvanlara ait veteriner sağlık sertifikasında ‘Hayvanlarda yapılan testlerin istenilen zaman periyodu içinde yapılmadığı' tespit edilmiş ve ülkeye giriş izni verilmemiştir. Brezilya veteriner otoritesi, hayvanlarda hastalık testlerinin istenilen zaman periyodunda yapılmadığını kabul etmekle birlikte hayvanların izolasyon süresi içerisinde gerekli test ve analizlerin yapıldığını, yüklemenin gecikmesi ile zaman periyodunun aşıldığını, gemiye yükleninceye kadar geçen sürede izolasyon şartlarının muhafaza edildiğini belirtmiştir.”

“Her türlü tedbir alınıyor”

Açıklama şu şekilde devam etti: “Ayrıca ülkemizin üyesi olduğu Dünya Hayvan Sağlığı (OIE) örgütü de ‘hayvan refahının’ dikkate alınıp, hayvanların uygun izole alanlara alınmasını talep etmiştir. Brezilya veteriner otoritesinin bilgilendirmesi ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE) tavsiyeleri de dikkate alınarak bakanlığımızca ‘halk ve hayvan sağlığını’ tehdit etmeyecek bir şekilde hayvanların izolasyon altına alınması, test ve analizlerin yapılması yönünde karar alınmıştır. Hayvan sahiplerinin İzmir ve civarında izolasyona uygun alan bulamamaları nedeniyle talepleri üzerine Julia AK isimli gemi İskenderun Limanı'na yönlendirilmiştir. Söz konusunu gemi, İskenderun Limanı'na yanaşmadan önce Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığımız uzmanlarınca ‘halk ve hayvan sağlığı’ yönünden gerekli tetkikler yapılmış, salgın ve bulaşıcı hastalık taşımadıkları, klinik olarak sağlıklı oldukları tespit edilmiştir. Bakanlığımızın öncelikli görevi ‘halk ve hayvan sağlığını korumaya yönelik’ her türlü tedbiri almaktadır.”