Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yüksel, Çiftçi Haber’e konuk oldu, Taner Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Burada çarpıcı açıklamalar yapan Başkan Edip Yüksel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi birlik olarak ziyaret ettiklerini söyledi.  Bu ziyarette Bakan Pakdemirli’ye sektörün sorunlarını ilettiklerini belirten Yüksel, “Yakın bir zamanda et ve süt ile ilgili sorunların çözümüne ilişkin bakanlıktan önemli açıklamalar gelecek” dedi.

Bakanlık açıklama yapacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşmesinden olumlu bir izlenim aldığını dile getiren Yüksel, “Kriz dönemlerinde besici ve süt üreticilerinin tek savunma noktası zarar etmemek için inekleri kesime göndererek üretimden çıkmaktır. Bakanlığımız inek kesimlerinin önüne geçileceğini ve bu sıkıntılı dönemi en az zararla atlatması için et ve süt üretimi ile ilgili ileriye dönük kalıcı politikaların hayata geçirileceğini iletti” dedi.

Süt yem paritesi uygulanmalı

Yetiştiriciler olarak kendi tekliflerini de sunduklarını belirten Yüksel, “Süt üretim sektöründe 3 ana unsur var. Biri yem sanayicisi, süt sanayicisi ve üretici. Bu üç aktörden yem ve süt sanayicileri kontrol edilemez. Kriz dönemlerinin bedelini ise hep üretici öder. Üretici de daha fazla bedel ödemek istememek için ineklerini kesime göndererek üretimden çıkmıştır. Kriz derinleştikçe işin seyri bu yöne gidiyor. Bunun önüne geçmek için üreticiyi ve üretimi desteklemek gerekiyor. Kullanılan yem üzerinden yem desteği verilebilir. Bu sayede işletme maliyetleri zarar boyutundan çıkarılır. Ya da süt fiyatı yeniden revize edilir. Süt / yem paritesine denk getirilerek işletmeler hayatına devam ettirilir. Süt fiyatları açıklanabilir. Bu isteklerimizi ilettik” şeklinde konuştu.

Besiciler hayvanlarını kestirmek için sırada bekliyor!

Besicilerin de sorunlarının olduğuna değinen Yüksel, “Bir taraftan hala ithal dana getiriyoruz. Bu ithalatın durması gerekiyor. Besiciler ellerindeki yetişmiş hayvanları kestiremiyor. Bunun nedeni Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen hayvanların önce kesilecek olması sonra yerli besicinin hayvanları kesilecek. Hayvancılık maliyetli, eğer siz piyasanın altındaki fiyata et veriyorsanız bunun da revize edilmesi lazım. Et ve Süt Kurumu bu kriz döneminde aktif olarak sıcak elini üreticiden yana kullanması, birikmiş olan kesime hazır hayvanlarını üreticiyi zarar ettirmeyecek bir fiyattan kesilmesi süt fiyatının da hızlı bir şekilde revize edilmesi gerekiyor” diye konuştu.