Doğal hayatın korunması için bakanlık olarak gayret göstereceğiz

Bolu Abant’ta tedavisi tamamlanan vaşak ile 3 şahini doğaya saklan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli doğal hayatın korunması için bakanlık olarak gayret gösterdiklerinin dile getirdi. Kar kalınlığını 35 santimetreye ulaştığı bant Tabiat Parkı yolu üzerinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Abant Alabalık Üretim Tesisi yakınlarında yaban hayatı için ormanlık alana yem bıraktı.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, "Bugün öncelikle doğal hayatı desteklemek anlamında, kışın bu zamanında doğal hayatta yaşayan hayvanların beslenmeleri ile ilgili problem olmasın diye bu yemleme ile alakalı hep birlikte yemleme yaptık. Bunun haricinde yaralı şahinlerimiz vardı. Onları salınımını yaptık. Şimdi de vahşi doğada bulduğumuz ve bir süredir tedavi gören vaşağımızı tabiata salıyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğal hayatın devamı için çalışmalarımız devam edecek

Doğal hayatın desteklenmesini vurgulayan Pakdemirli, "Doğal hayatın devam etmesi için de bakanlığımız, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz her zaman gereğini yapıyor. Doğal hayatın devamı için de bundan sonra çalışmalarımız ve gayretimiz sürecek." dedi.

Sonrasında köylülerin sıkıntılarını dinleyen ve  köylülerin gelirlerinin arttırılması ve ürettikleri ürünlerin ücretlerine zam yapılmasına yönelik talebine de cevap veren Pakdemirli, "Endüstri bu ürünleri kaça alıyor. Kaça alabiliyor. O size verilen fiyatı belirliyor. Şu anda orman işletmesi neredeyse maliyetine satıyor. Şu anda köylüye verdiğimiz ile aradaki farka baktığımızda şu an orman işletmesinin karı yok aslında maliyetine mal satıyor. Hem burada fiyat artışı, hem de tıbbi aramotik bitkiler ve diğer ne kaynak varsa özellikle orman köylülerimizin gelirini nasıl arttırırız bunun üzerinde daha sıkı çalışmamız lazım” dedi.