Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelindeki tarımın durumunu ve gelecek hedeflerini açıkladı. Pakdemirli, “Göreve geldiğim günden beri ‘tarım, savunma sanayiden daha önemlidir, bir milli güvelik meselesidir' diyorum” ifadesini kullandı.

AK Parti'nin 2023 hedefinin dünyada ilk 10'a girmek olduğunu belirten Pakdemirli, ‘’Tarımda zaten ilk 10'dayız. Son 15 yıldır yapılmayan Tarım Şurası'nı yaptık. Tüm paydaşları dinledik. 50 binden fazla proje geldi, arşive aldık. ’dedi.

ÇİFTÇİ FİYATI EKERKEN BİLECEK


Sözleşmeli üretim ve girdi finansmanı üzerinde çalışmalar yürütüldüğünü açıklayan Pakdemirli, ‘’Üretici ektiği zaman, satacağı fiyatı bilirse, desteğe bile ihtiyacı yok. Hızlı bir şekilde Meclis'e gelecek. “Ekimini yapın, dünya fiyatları ile alacağız” diyoruz.’’dedi.


BESİLİ HAYVAN İTHALATINI YARI YARIYA DÜŞÜRDÜK


İthal et eleştirileri hakkında Pakdemirli, ‘’Ben geldikten sonra azaldı. İlk görevimiz üreticiyi korumak, ikinci görevimiz ise tüketiciyi kollamak. Zaman zaman sütte fazla, ette az olma durumu ortaya çıkıyor. Geçen yıla göre besili hayvan ithalatını yarı yarıya düşürdük.’’ Diye konuştu.

Pakdemirli son olarak yerli tohum çalışmalarını değerlendirdi. Pakdemirli, ‘’Tohumla ilgili Türkiye 150 bin tondan 1 milyon 50 bin tona gelmişiz. İhtiyacımızın yüzde 96'sını karşılıyoruz. Sadece sebze tohumlarında ithalata bağımlılık var. TÜBİTAK'la sebze tohumunu yerlileştirme konusunda çalışma yapıyoruz.’’dedi.

YETERİ KADAR MİLLETVEKİLİMİZİ BİLGİLENDİREMEMİŞİZ

Pakdemirli, AKP Milletvekili Orhan Erdem'in ‘Çiftçi, 5 yıldır geriye gidiyor' sözleri için de, ‘’Demek ki yeteri kadar milletvekilimizi bilgilendirememişiz, özel seans yapacağız. Köyden gelmiş genç, AVM'de çalışıyor. ‘Köyde uğraş versen, daha çok kazanacağını biliyorsun' diyorum. Şehir hayatı cazip geliyor. Sosyolojik boyutu var. Taşımalı eğitimin tarıma eksi etkisi olmuştur.’’ İfadelerini kullandı.