Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Antalya’da gerçekleştirilen Küçükbaş Hayvancılığı Güçlendirme Eylem Planı Toplantısı'nda konuştu.

SÜRÜ YÖNETİCİLERİ DESTEKLENECEK

Bekir Pakdemirli, "Sürü yöneticisinin desteklenmesi konusunu en yakın zamanda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile bir araya gelerek, özellikle küçükbaş hayvancılıkta prim desteği namına yetiştiricileri nasıl destekleriz önümüzdeki günlerde konuşuyor olacağız" dedi.

Avrupa’da büyükbaş hayvan varlığı sayısında ikinci sırada olduklarına değinen Bakan Pakdemirli, küçükbaş hayvan varlığında ise ilk sırada olduklarını belirtti

ELİMİZDE NE VARSA SEFERBER ETTİK

Üreticilerin ihtiyaçları doğrultusunda imkânları zorladıklarını ifade eden Pakdemirli; “Varlığımızın ve gücümüzün farkında olarak zorlukları da hesaba katarak rekabetçi örgütlenmiş, sürdürülebilir ve markalaşmış bir üretim modeli ortaya koyuyoruz. Çiftçimizin üreticimizin neye ihtiyacı varsa tüm imkânlarımızı zorladık. Elimizde ne varsa sizler için seferber ettik" diye konuştu.

SON 17 YILDA SEKTÖRE 33 MİLYAR HİBE DESTEK SAĞLADIK

Küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi kapsamında son 17 yılda sektöre 33 milyar hibe destek sağladıklarını kaydeden Bakan Bekir Pakdemirli, “2019 yılında küçükbaş hayvan varlığımızı 50 milyon başa çıkardık. Bunlarla yetinmeyeceğiz. Dünyamız ve ülkemizdeki nüfus artışı ve ete olan talebe göre ihtiyaca göre kısa ve uzun vadeli planlamalar üzerinde çalışıyoruz. Bunla beraber küçükbaş süt üretimini 2,3 kat artırarak 867 bin tondan 2 milyon tona çıkardık. ET üretimimizi yüzde 21,2 artışla 94 bin tondan 114 bin tona çıkardık. Bunu daha da hızlandırmalıyız. Küçükbaş artık bun alanda lider olmalı. İfadelerine yer verdi.

“BIRAKIN İTHALATI İHRAÇ ETTİK”

Bakan Pakdemirli, Azerbaycan, Katar, Sudan, Lübnan ve Irak olmak üzere 5 ülkeye 141 bin canlı küçükbaş hayvan ticareti yaptıklarını kaydetti. "Bırakın ithalatı" diyen Bakan Pakdemirli , "İhraç ettik, ben sayılarla konuşuyorum, sayılar yanıltmaz" dedi.

“200’DEN 100 BAŞA DÜŞÜRDÜK”


Bakan Pakdemirli, 2020 yılında sürü yönetici istihdam desteğinden daha fazla yetiştiricinin faydalanması için sürü büyüklüğünü 200’den 100 başa düşürdüklerini belirtti.