Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, , İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 35. Bakanlar Toplantısı Görüş Alışverişi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,  "Türkiye'nin sürdürülebilir gıda sistemlerindeki mevcut durumunu ve söz konusu sistemin teşvikine ilişkin faaliyetleri ortaya koymayı hedefleyen bir ülke raporu hazırladık" dedi.

Sürdürilebilir gıda sistemleri

Pakdemirli ekonomik, sürdürülebilir gıda sistemlerinin ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri bulunduğuna dikkati çekerek "Bu nedenle tarım, orman ve balıkçılık alanlarındaki bütün paydaşların sürece dâhil edilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin sürdürülebilir gıda sistemlerindeki mevcut durumunu ve söz konusu sistemin teşvikine ilişkin faaliyetleri ortaya koymayı hedefleyen bir ülke raporu hazırladık." Şeklinde konuştu.

Dış yatırımlara büyük önem veriyoruz

Sözlerine şu şekilde devam eden Pakdemirli, "Ayrıca, yaklaşık 4,8 milyar dolar dış ticaret fazlasını verdiğimizi de ifade etmek isterim. Diğer taraftan dış yatırımlara büyük önem veriyoruz. Türkiye'nin tarımdaki gücü sayesinde, Türk gıda ve içecek sanayisi, yabancı yatırımcılar için en cazip alanlardan birini oluşturmaktadır. Ekonomik dalgalanmalar ve iklim değişikliğinin dünya tarım sektörü üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen Türkiye'de tarım ve gıda sektörü son 17 yılda sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam etmiştir. İnşallah bu ivmeyi kaybetmeden yolumuza devam edeceğiz" dedi.

İş birliği karşılıklı çabalarla daha da güçlenecek

Sürdürülebilir kullanıma ormanlık alanlarda da önem verdiklerini söyleyerek bu kapsamda 11 Kasım’ın "Milli Ağaçlandırma Günü" ilan edildiğini ve 11,5 milyon fidan dikilerek Guinness Rekorlar Kitabı'na girildiğini belirtti.  Uluslararası işbirliği geliştirmeye dikkat ettikleri söyleyen Pakdemirli,” "Gıda ve tarım alanlarında iş birliğini ortak bir temelde geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla her zaman sahip olduğumuz bilgi birikimimizi ve deneyimimizi İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerle paylaşmaya açık olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Üyelerinin arasındaki iş birliğinin karşılıklı çabalarla daha da güçlendirileceğine ilişkin inancım tam." Açıklamasında bulundu.