Bakanlığa geldiği günden bu yana alışık olmadığımız açıklamaları ve fikirleri ile gündeme gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son projesi ile yine geleneği bozmadı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen 9. Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan Bakan Bekir Pakdemirli, tarımda başarı anahtarının sulama olduğuna işaret etti.

Yerin altına baraj inşa etmek!

Pakdemirli, katılımcılara sulama alanında dünyada yeni konuşulan bir şeyden bahsedeceğini belirterek “Yer altı barajları. Şu anda dünyanın gündeminde. Sulama ile ilgili baraj yaptığınız zaman, o işin kamulaştırması var, çevresel etki değerlendirmesi var, birçok konu var. Hakikaten işler de çok uzayabiliyor. Ama bir şekilde eğer yağmur sularını bir yerden besleyip, yer altında biriktirip, onu da bir şekilde ufak bentler yaparak çekmenin bir yolunu bulabiliyorsanız, bu yer altı barajlarının çok büyük katkısı var” diye konuştu.

“Buharlaşma sorunu yok”

Yer altı barajlarının doğaya da tahribatı olmadığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Özellikle de barajı yaptığınız da barajda çok ciddi bir buharlaşma problemi oluyor ama burada buharlaşma problemi de olmuyor. Hiçbir şekilde de doğaya zarar vermemiş oluyorsunuz. Bu konu, dünyada Avustralya dahil olmak üzere birçok ülkenin daha yeni yeni duymaya başladığı bir konu. Türkiye'de de az da olsa örnekleri olan bir konu. Bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.