Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimde girdi maliyetlerini azaltmak için çalışmalar yaptıklarını, çiftçiye verilen destekleri mümkün olduğunca artırdıklarını bildirdi.

Tarım ve orman ile ilgili bakanlıkların birleştirilmesiyle artık toprak ve suyu birlikte yönettiklerini belirten Pakdemirli, Kırşehir'in de sulama göleti ve baraj projelerini tamamlayacaklarını ifade etti.

Tarım sektörünün ekonomik faaliyetlerden ve döviz artışından çok fazla etkilendiğini vurgulayan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Mümkün mertebe, imkanlar el verdiği sürece sizlere yardımcı olmak ve artan girdi maliyetlerinizi azaltmak için elimizden gelen çalışmaları yaptık, yapıyoruz ve yapacağız. Olabildiğince tarımsal üretim desteklerini artırıyoruz. Buğday, arpa ve gübre desteklerini artırdık. Bu destekleri artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

Destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

Geçen ay 2,3 katrilyon lira destek ödediklerinin altını çizen Bakan Bekir Pakdemirli, “Şu anda ne kadar bekleyen desteğiniz varsa onları da bu ay içinde, en geç önümüzdeki ay içerisinde inşallah hızlı bir şekilde ödeyerek bitireceğiz” şeklinde konuştu.

“Pancar için en iyi fiyatı açıklayacağız”

Kırşehir'de şeker pancarı üretiminin arttığına değinen Pakdemirli “Şeker pancarı üreticilerimize de en yakın zamanda en iyi fiyatı açıklayacağız. Nişasta bazlı şeker kotalarını yüzde 5'ten yüzde 2,5'e düşürdük. Şeker pancarı üreticilerimiz daha fazla üretebilsinler diye. İnşallah önümüzdeki yıllarda da şeker pancarındaki üretimimizi hep birlikte artırıyor olacağız" dedi.

Gübre fiyatı daha da inecek mi?

Gübre ve yem fiyatları konusunda da çalışmalar yaptıklarını anlatan Pakdemirli, "Tarım kredi kooperatiflerimizden rica ettik, onlar da düşürebildikleri kadar düşürdüler. Sektöre de gerekli kontrolleri ve baskıyı yapıyoruz. Çiftçimizin, üreticimizin girdi masrafları yüksek diye." şeklinde konuştu.