Türkiye’de 70 bin dekar alan ile en çok badem ağacının olduğu Adıyaman’da hasadın başladığını belirten Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Turanlı, 2018 yılının Kahta ilçesinde badem üreten çiftçiler açısından verimli bir yıl olduğunu kaydetti.

Turanlı, “2019 yılında bademlerin çiçek açma döneminde yaklaşık 20 gün süren yağışlardan dolayı çiçeklerin tozlaşmasında sorun yaşansa da 2018 yılında ürün vermeyip 2019 yılında yeni meyveye yatan badem ağaçlarının çok olmasından dolayı rekolte de bir önceki yıla göre fazla bir değişimin olması beklenmemektedir” dedi.  

Badem işleme fabrikası üretimin artmasını sağladı

Özellikle 2017 yılında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Tarım Kredi Birlik A.Ş. tarafından Kahta’da kurulan badem fabrikasının bölge çiftçisi açısından önemli olduğunu vurgulayan Turanlı, “Fabrika daha kurulma aşamasında iken bin 800 dekar badem dikildi Fabrikanın 2018 yılında badem alımı yapması ile bu rakam 8 bin 600 dekara, 2019 yılında ise 12 bin dekara çıktı. Tarım Kredi Birlik A.Ş. tarafından badem alımının yapılması çiftçide büyük bir güven duygusu oluşturdu. Özellikle daha önce çiftçilerimizden düşük fiyata badem alan tüccarlara karşı bir emniyet görevi görmüştür. Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2019 yılında da özellikle üreticilerimizin ürünlerini tekrar değerinden alıp işleyerek gerek ulusal zincir marketlerde gerekse yerel marketlerde satması bizleri de gururlandırmıştır” şeklinde konuştu.