Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, domates konservesi ithalatı için 25 bin ton sıfır gümrük vergili tarife kontenjanı tanındı. Tarife kontenjanı 31 Mayıs'a kadar geçerli olacak. Kota kapsamındaki ürünün ithalatı, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek ithal lisansıyla yapılabilecek. Kotadan yalnızca bu ürünleri salça üretiminde hammadde olarak kullanan sanayiciler yararlanabilecek.

Salça imalatı için kullanılacak!

Yapılan bu açıklamanın ardından Bursa Mustafakemalpaşa İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir’den tepki geldi. Aydemir, Türkiye’nin bir salça ülkesi olduğuna ve bu sektör ile birlikte pek çok yan sektörün büyük bir sekteye uğrayacağını dile getirdi. Aydemir, düzenlemenin gereksiz olduğunu ve salça imalatı için gereken konserve domates ithalatının yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

Aydemir: Biz salça ihraç eden bir ülkeyiz

Aydemir yaptığı açıklamada, “Her fabrikada malımız var. Biz salça ihraç eden bir ülkeyiz. 2018 yılında tam 148 bin ton salça ihraç ettik. 25 bin ton salça için toplam 200 bin salçalık domates üreten üreticimiz var. Bunun yanında 150 binden fazla geçici işçimiz, 15 binden fazla da bu fabrikalarda çalışan insanımız var. Çok daha önemlisi, marka değeri oluşmuş sanayiciler, ilaç bayileri, sulama sistemi sektörü, gübre bayileri, tarım aletleri çalışanlarımız var. 25 ton salça için 2 milyon çalışanımızın 2 market zincirine değişilmesini anlamsız buluyoruz” dedi.