Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Birliği Müdürü Ergin Çubukçu, "Trakya'da bu yıl 45 bin ton ayçiçeği alımı yaptık." dedi. Çubukçu, Ortak Ürünlerini Değerlendirme uygulaması çerçevesinde 2018 yılında ortakların ürettiği hububat, ayçiçeği, kanola, mısır, mısır silajı ve bakliyat ürünlerini kooperatiflerine olan borçlarına karşılık olmak suretiyle değerlendirdiklerini söyledi.

Verim de kalite de düşük

Bu yılki alım hedefleri hakkında bilgi veren Çubukçu, “Tarım Kredi Kooperatifi olarak kendi imkanlarımızla Trakya'da 60 bin ton ayçiçeği almayı hedeflerken bu yıl verimin az alması nedeniyle, 45 bin ton alım gerçekleştirdik." diye konuştu. Çubukçu, Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Trakya'da, geçen yıla göre ayçiçeğinin hem yağ oranının hem de veriminin bu yıl daha düşük olduğunu vurguladı.

Kooperatif bu yıl 64 bin ton ürün alımı yaptı

Çubukçu, Trakya'da ayçiçeği, arpa ve mısır alımı yaptıklarını dile getirerek, şöyle devam etti: "Bölgemizde yoğun olarak ayçiçeği ve buğday üretiliyor. Buğdayı Toprak Mahsulleri Ofisi alıyor. Biz yoğun olarak ayçiçeği aldık ama bunun dışında mısır, arpa ve yeni başladığımız tane mısır alımı ile birlikte 2018 yılında toplamda 64 bin ton ürün alımı yapmış olduk. Ortaklarımızın üretmiş oldukları ürünlerini piyasa şartlarında değerlendirerek hem piyasa koşulları içinde pazarlama sorunlarını gidermeye çalıştık hem de ürünlerine karşılık borçlarını mahsup ederek ödeme kolaylığı sunduk."