KARADENİZBİRLİK'e bağlı olarak faaliyet gösteren Havza Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet Tural, Havza'da ayçiçeği alımının hasat ile başlayacağını bildirdi.

İlçedeki ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulunan Tural, üst birlik olan KARADENİZBİRLİK tarafından ayçiçeği ön alım fiyatının 2,50 lira olarak açıklandığını hatırlattı.

Rekolte 17 bin ton

Bu yıl ilçede ayçiçeği ekim alanının arttığını, ayçiçeğinde verim ve kalitenin de iyi durumda olduğunu belirten Tural, "Yaklaşık 17 bin ton rekolte beklenmekte. Üreticimizin serbest piyasada ürünün ucuza gitmemesi ve emeğinin karşılığını alması için üst birliğimiz olan KARADENİZBİRLİK'in açıklayacağı fiyat çok önemliydi. Açıklanan fiyat, üreticimizin emeğini karşılayacak bir rakam. Buna ilaveten, ton başına 400 lira devlet desteği de çiftçimize katkı sağlayacak." dedi.

Hasar ne zaman başlayacak?

Tural, Havza'da ayçiçeği hasadının hava şartlarına bağlı olarak 1 Eylül itibarıyla başlamasını beklediklerini dile getirerek, "Kooperatif olarak alımlara hasat ile başlayacağız. 2 bin 500 üyesi olan kooperatifimizde alım kampanyası süresince üreticilerimizin işlerinin hızlı şekilde görülmesi ve sırada bekleyen üreticilerin rahatı için her türlü tedbir alındı. Amacımız bölge çiftçimize ve bölgemize hizmet etmek" ifadesini kullandı.