Dünyada sadece Avustralya, Sicilya ile Balıkesir'in Erdek ilçesinde, Kapıdağ Yarımadası'nda üretilen mor soğana yurt dışından talep var. Yumuşak, sulu, tatlı yapısı ve balığın yanında tüketilmesi dolayısıyla "balık soğanı" olarak bilinen mor soğana Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden sipariş geldi.

Rekolte sadece bin 500 ton!

Türkiye'de sadece Kapıdağ bölgesinde üretilen ve geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işareti alınan mor soğanda hasat dönemi sürüyor. Ballıpınar Mahallesi Muhtarı Necmi Sezer, mahallelerinde yaklaşık bin 500 ton mor soğan üretimi yapıldığını söyledi.

Hangi ülkeler istiyor?

Erdek Ticaret Odası Başkanı (ETO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Turizm Kurulu Başkanı Özlem Sarı da ticaret odası olarak mor soğanla ilgili amaçlarının rekoltenin arttırılarak devam etmesi ve üreticinin daha iyi kazanmasını sağlamak olduğunu söyledi. Sarı mor soğanın yurt dışı talepleri hakkında, şunları kaydetti:

"10 yıl önce İngiltere'ye bir satış gerçekleştirilmiş ama devamı gelmemiş. Şimdi Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden de talep geldi. Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Avrupa'nın bütün ülkelerinden mor soğana talep var. Önce iç piyasa talebini karşılayacağız sonra da ihracata bakacağız."