Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, bu yıl Ukrayna ile başlayan avokado ihracatı Rusya ile devam ettiğini belirterek “Rusya'ya 15 bin adet gönderiyoruz. Devamını istiyorlar ama elimizde yeteri kadar yok" dedi.

Üretimin yüzde 70’i Alanya’da

Hilmi Sevilgen, Alanya Hali'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkedeki avokado üretiminin yüzde 70'inin Alanya'da gerçekleştirildiğini ifade etti. Avokadonun ihracatının da yapıldığını aktaran Sevilgen, "Üreticiler için ekonomik değeri yüksek avokadonun bilinirliğiyle birlikte tüketimi de arttı. Türkiye'nin ihtiyacını karşılamaya çalışırken yurt dışından da talep alıyoruz." dedi.

Bu yıl yurtdışına ilk kez gönderildi

Geçen haftalarda Ukrayna'ya ürün gönderdiklerini belirten Sevilgen, "Şimdi de Rusya'ya gönderiyoruz ama elimizde kalmadı. Diğer ülkelerde şu anda avokado hasadı bitti. Üretim yok ama bizde hasat daha yeni başladı. Alanya avokadosunun tadı, minerali ve raf ömrü diğer türlerden farklı. Aslında iç piyasaya yetiştirmekte zorlanıyoruz ancak bu meyveyi çok istedikleri için göndermeye karar verdik. Geçtiğimiz yıl da Rusya'ya göndermiştik. Bu yıl ilk kez gönderiyoruz" şeklinde konuştu.