GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz atadan dededen kalma yöntemlerin yerine modern tarıma geçiş yapılması gerektiğini vurgulayarak “Rakamlar ortada, yok yılında 5,6 kilogram veren bir zeytin ağacı, bu gübre sayesinde 16 kilograma çıktı” diye konuştu.

Zeytin yok yılına mahkum değil!

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Selahattin Külcü de söz konusu gübreyle tanışalı 10 yıl olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ben meyve üreticisiyim. Armutta da rotasyon vardı, bir yıl bahçelerde armutlar tam dolu 100 kilo çıkıyor, gelecek sene bu 25-30 kilograma düşüyor. Aslında armudun veya zeytinin çeşidi bu değil. Eğer hakikaten bilimsel gübrelemeyi, ilaçlamayı ve sulamayı doğru yaparsak rotasyon yok. Bugün gördüğümüz gibi 5,5-6 kilogram beklenirken 16 kilogram elde ediyorlar. Bu müthiş bir şey. Var yılı, yok yılı olan benim bildiğim bir Amasya elması var, ona ne yaparsan yap 2 senede bir verir. Ama zeytin ve meyve ağaçları buna mahkum değil. Eğer iyi bakarsak ki bunu deveci armudu ve Santa Maria'da başardık... İnanın bu gübreyle başardık. Onun için bugün burası çok önemli." 

Seneye ağaç başı 30 kilo verim alınabilir!

Cihatlı Mahallesi'nde zeytin üreticisi Erkan Özel de bölgede yapılan analizle bahçede aslında "yok yılı" olduğunun tespit edildiğini belirterek, "Bahçede yapılan toprak tahlili, yaprak tahlili ve diğer uygulamalarla güzel bir verim oldu. Normalde 'yok yılı'nda bir ağaçtan ortalama 3-4 kilogram zeytin alıyorduk. Şu anda 16-17 kilogram zeytin aldık. Seneye 'var yılı'nda 30 kilogram zeytin elde etmeyi umuyoruz." dedi.