2014 yılına kadar İstanbul’da yaşayan Erol Avşaroğlu, amatör olarak solucan gübresi üretmeye başladı. Gübrenin memleketi Malatya için oldukça gerekli olduğunu fark eden Avşaroğlu 2015 yılında kesin dönüş yaptı. Önce küçük bir tesis kurdu. İşler yolunda gidince de tesisini büyütme kararı aldı.

Avrupa standartlarında üretim yapıyoruz

Son bir senedir tamamen Avrupa standartlarında üreti yaptıklarını söyleyen genç girişimci, “Bütün belgelerimiz, bütün sistemimiz Avrupa standartlarında bakanlık onaylı. Şu an Arapgir dışına üretmeye başladık. Çevre illere ve İstanbul'a kadar ürün göndermeye başladık. Ciddi bir üretim yapıyoruz, geri dönüşler gayet iyi, taleplere yetişmekte zorlanıyoruz. Bölgenin kendine özgü kaliteli ürünleri var reyhan olsun üzüm olsun bunların da oldukça etkisini gördük, bu da bir pekiştirme yaptı bölgede. Malatya'da, Erzincan'da,Adıyaman ve Elazığ'da olmayan bir standartta üretim yapıyoruz. Bu üretimi üzerine kata kata çoğaltmaya çalışıyoruz" dedi.

Organik materyalleri doğaya kavuşturuyoruz

Solucan gübresinin üretim aşamasına dair bilgiler de aktaran Avşaroğlu, "Tarımsal ve hayvansal atıkları burada bir işlemden geçirdikten sonra solucana veriyoruz. Solucanlar bunları yiyerek dışkı haline getiriyor. Dışkıyı belli bir işlemden sonra, el değmeden, hijyenik bir şekilde paketlemeye sunuyoruz. İyi standartlarda ürün çıkıyor. Aynı zamanda da bölgede koku yapabilecek organik materyalleri de ekolojik bir döngü içerisinde doğaya ve ekonomiye kazandırıyoruz" diye konuştu.