Artan maliyetler üreticiye ve sanayiciye yansımaları

Tarımın ekonomideki rolü çok büyük ülke olarak tarımdaki potansiyelimizi çok az kullanıyoruz. Bu sektörden çok daha fazla gelir elde edebiliriz.  Tarım sektöründe yüzde 4 oranında bir büyüme söz konusu özellikle mart ayından sonra tarımsal üretimimiz çok fazlaydı. Pandemi döneminde birçok ülkenin yaşadığı lojiktik ve işçi sıkıntısı biz yaşamadık.  Ülke olarak bu dönemi fırsata çevirdik. Sınırlardaki ihracatımız artı. Ülkemiz bu dönemde çok güzel bir faaliyet yürüttü. İşçi sıkıntımızı size turizm sektöründe iş bulamayan birçok insan tarım sektörüne yönelmesi çözdü.

Argün Şahin, Tarım Bakanlığımız bu süreci çok güzel yönetti. Pandemi dönemi farklı sektörlerde çalışan kişiler sokağa çıkamazken alınan önlem ile birlikte tarım çalışanları özel izinle işlerine gidebildiler. Tarımsal üretimde herhangi bir aksama yaşanmadı. Bu sürece farklı ülkeler bu kadar kolay adapte olmadılar. Tarım Bakanlığımız bu süreci çok güzel yönetti. Böylelikle sanayicilerde bu süreçte çok sıkıntı yaşamadı.

Pandemi döneminde birçok sektör etkilendi en çok etkilenen sektörler çiçek ve hayvancılık sektörü oldu. Bu süreçten en az etkilenen sektör ise sebze ve meyve sektörüdür. Sokağa çıkma yasakları sebze meyve olan iğliyi artırırken ete olan ilgiyi düşürdü” ifadelerini kullandı.