Bu yıl Bursa’da sadece bin dekarlık alanda ekimi yapılan arpacık soğanın fiyatı oldukça yükseldi. Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, geçen yıl arpacık soğanın kilosu 4 liradan alıcı bulduğunu belirterek “Geçen yıla göre ekim alanı yüzde 50 azaldı. Az ekilmesi fiyatların yükselmesine sebep oldu. Şu anda arpacık soğanının kilosu 7 liradan satılıyor” dedi.

Rekolte 2 bin ton!

Bir önceki yıl arpacık soğanın üreticinin elinde kaldığını ve çöpe atıldığını hatırlatan Başkan Erhan Erdem, “Bu yıl ekilen bin dekarlık alandan 2 bin ton mahsûl toplantı. Karacabey'de üretilen arpacıkların yüzde 60'ı satıldı, kalanı ise satışta. Şu anda tüccarın elin arpacık soğan değerlendirilmeyi bekliyor. Geçen yıllara göre bu yıl çiftçimiz arpacık fiyatlarından memnun" şeklinde konuştu.

Numarasına göre farklılık gösteriyor!

Başkan Erdem, Karacabey'de ekilen arpacık soğanları şu sözlerle değerlendirdi: “Ürünümüz sıfır numaradan başlar, 6 numara ile biter. Sıfır numara tarlalara ekilirken, dekar başına 30-35 kilo arasında kullanılır. 1 ile 2 numaralı arpacıklar dekar başına 50-60 kilo ekilir. 3-4 numaralı arpacıklar tarlalarda dekar başına 70-80 kilo ekilir.5-6 numara dediğimiz arpacık yeşil olarak ekiliyor. Taze soğan olarak satışa sunuluyor. 5-6 numaralı arpacıklar marketlerde de ufak paketler halinde satışa sunuluyor."