Aksaray’da arpa ve buğday hasadına başlandı. Biçerdöverler tarlaya girerek hububatları hasat ederken, bu yıl rekoltenin geçmiş yıllara oranla daha yüksek olması bekleniyor.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, tarlada, üretmenin kolay olmadığını belirterek “Girdi maliyetlerinin ciddi şekilde yüksek olması nedeniyle üreticilerimiz de şu anda maddi yönden ciddi şekilde sıkıntı çekiyor. Hükumetimiz verilen fiyatı gözden geçirerek üreticimizi memnun edecek bir fiyat belirler. Sanayicimizin de üreticimize, borsaya veya alım merkezine gittiğinde üreticilerimize iyi fiyat vermelerini istiyoruz. Biz üretmezsek ne sanayici ne de borsadaki esnaf ticaret yapamaz. Eli nasırlı köylüye, üreticiye esnafların, sanayicilerin sahip çıkması lazım” dedi.

Bahar ayları kurak geçti!

Üretici Murat Eskil kış yağışlarının iyi olmasına rağmen bahar yağışlarının çok kurak geçtiğini belirterek, “Bu nedenle çok çeşitli böcekler çıktı, ekini çeşitli hastalıklar vurdu ve kıraç kesimlerde kurak mevsim yaşandı” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise il genelinde Geçen sene 1,5 milyon dekar hububat ekimi yapıldığını belirtti. Saklav bu yıl ise 1 milyon 683 bin dekar alanda ekim yapıldığını hatırlatarak “Bu alanın 709 bin dekarı buğday, 900 bin dekarı da arpa. Diğerleri de çavdar şeklinde. Bu sene yağışlar çok güzel olduğundan dolayı geçen seneye göre rekolte yüksek. Bu sene inşallah kuru alanda dekara 400 kilogram, sulu da alanda dekara 600 kilogram arpa verimi bekliyoruz.” şeklinde konuştu.