Türkiye genelinde en fazla bal üreten iller arasında yer alan Ordu’da bu sezon arıcılar hayal kırıklığı yaşadı. 2016 yılında 16 bin 280 ton, 2017 yılında da 16 bin 799 ton bal üretimi gerçekleştirilen Ordu’da bu yıl verim düştü. Sektörün kanayan yarası olan "varroa" hastalığı arıların ölümüne ve bal üretiminde düşüşe yol açarken, arıcılar bu hastalıklarla mücadeleyi sürdürüyor.

Akın Çifçi: Arı ölümlerinde artış var!

Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çifçi, arı ölümlerinin geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdiğini belirterek, arı ölümlerinin yüzde 30 civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Ölümlerin büyük nedeninin varroa hastalığından kaynaklandığını ifade eden Çifçi, “Arılardaki en büyük sıkıntımız varroa hastalığı. Arı hastalıkları ile ilgili Samsun Veterinerlik Fakültesinden uzmanlar çağırdık. Gelen uzmanlarımız, her arıcıdan numune aldılar ve bazı ilçelerde arıcılarımız ile toplantılar yaptılar. Ölümlerin önüne geçmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Arılardaki genç nesil, ölümleri azaltacaktır”

Arı peteklerinin kış mevsimine hazırlanması ve bu sayede ölümlerin önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Çifçi, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda da kış bakımları yoğun bir şekilde devam ediyor. Arıyı sıkışık tutmakta yarar var. Arılar sayısı bu sene çok düştü. Kış bakımları kapsamında arıları strafor ile tam manada hazırlamak gerekiyor. Bölgemiz nemli bir bölge olduğu için arıcılarımız sıcak bölgelere gidip arılara yavru attırırsa, genç nesil olan arılarda ölümler daha da düşecektir.”