Türkiye'de bal üretiminde ilk sıralarda yer alan Ordu'da, yaşları 19 ile 24 arasında değişen gençlerin arıcılık sektörüne kazandırılması amacıyla "Gencim Arı Gibi Çalışıyorum" projesi hayata geçirildi. Ordu-Gölköylüler Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğince başlatılan proje kapsamında, işsiz gençlere uzman ekiplerce arıcılık hakkında teorik ve uygulamalı eğitim verilmeye başlandı.  Proje kapsamında ilk etapta 7'si kadın 15 kursiyer, Antalya ve Muğla gibi illere giderek buradaki gezginci arıcılardan eğitim aldı. 

Amaç: Gelecek Kaygısını Yok Etmek

Ordu'da da kovan başında temel eğitimlerini sürdüren gençlerin sektöre kazandırılması hedefleniyor. Proje koordinatörü Enver Top, yaptığı açıklamada, yürüttükleri projeyle genç arıcıları sektöre kazandırmayı istediklerini söyledi. Top, Gölköy ilçesinde işsiz gençleri bularak arıcılıkla tanışmalarını sağladıklarına işaret ederek, "İşsiz gençleri arıcılık sektörüne kazandırmak için böyle bir proje başlattık. Amacımız yaşlanan arıcılık sektörüne yeni gençler kazandırmak ve sektöre taze kanlar getirmek. En önemlisi arıcılıkta gelecek kaygısını ortadan kaldırmak istiyoruz." dedi.

Gençler Projeden Memnun 

Projede yer alan Demet Yılmaz, arıcılığın zor bir meslek olduğunu belirterek, "Arıcılık sektörünün yaşlandığını gözlemledik. 'Neden genç arıcılar bu sektörde olmasın?' diye projede yerimizi aldık. Çok memnunuz. Bizlere bu imkanı veren herkese teşekkür ediyorum." dedi. Arıcılığın temel eğitimini aldıktan sonra bu işi daha profesyonel şekilde yapma arzusunda olduğunu kaydeden Yılmaz, işsiz gençleri bu mesleği yapmaya davet etti.