Hafta içi her sabah Taner Öztürk’ün sunumuyla yayınlanan Çiftçi Haber’e konuk olan Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Besicilerin zararına üretim yaptığını dile getiren Başkan Ercan Aras, “Bugün işçilerin bayramı ama biz besiciler için kara bir gündür” dedi. Yeme gelen zam miktarını belirli periyotlarla açıklayan Başkan Aras, “Yem fiyatları 1 yıl içerisinde yüzde 100, son üç ay içerisinde yüzde 40, son 15 gün içerisinde ise yüzde 23 oranında zamlandı. Dün itibariyle de torba başına 5,5 TL zam geldi” dedi. Aras, artan maliyetler karşısında besicilerin işletmelerini batma noktasına geldiğini söyledi.

Başkan Aras: Besici arpa bulamıyor!

Yeme art arda gelen zamların yanı sıra arpa sıkıntısı da çektiklerini dile getiren Aras “Şu anda besiciler olarak arpa arıyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin depolarında arpa kalmadı. Arpanın ton fiyatı 900 TL’den 1500 TL’ye yükseldi” dedi.

“Yem fiyatı artıyor, et fiyatı yerinde sayıyor”

Yapılan onca zamma rağmen et fiyatlarının yerinde saydığına dikkat çeken Aras, “Karkas etin kilosu geçen yıl 28 TL iken beş ay önce 26 TL’ye düştü. Bugün ise 29 TL. Maalesef bu fiyatlar karşısında besici her gün zarar etmekte. Besicinin bu işin altından kalkacak takati kalmadı. Yem fiyatları yüzde 100 zamlanırken et fiyatları geriliyor.

Başkan Ercan Aras’ın canlı yayında yaptığı besicinin maliyet hesabını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.