12 milyon 843 bin fıstık ağacıyla ve toplamda 968 bin dekar alanıyla Türkiye'deki fıstık üretiminde önemli bir yere sahip Şanlıurfa'da fıstık üreticilerini hasat heyecanı sardı. Fıstık tüccarı Ercan Alan, yaklaşık 20 yıldır fıstık işiyle uğraştığını söyledi.

Normal şartlarda ağaç başı ortalama 30 kilogram ürün aldıklarını belirten Alan, genetik özelliği nedeniyle bu sezon "yok yılı" olduğunu dolayısıyla da mahsulde 3'te 1 oranında düşüş yaşandığını ifade etti.

Her geçen yıl yeni fıstık ağaçların dikildiğini belirten Alan, "Bu sene kış mevsimi çok uzun ve yağmurlu geçtiği için fıstık üretimi az olacak. Geçen yıla göre düşüş çok görülüyor. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen bu sene Gaziantep'e oranla daha fazla fıstık elde edeceğiz. Geçen yıl çok olduğu için kilogramı 12 lira olan yeşil fıstık, bu sene az olduğu için 18-19 liraya alıcı buluyor. Şimdilik baklavalık fıstık topluyoruz. Burada serdiğimiz fıstıkları daha sonra Gaziantep'te baklavacılara satıyoruz. " diye konuştu.

Baklava fıstığında son durum

Baklava ustası Mehmet Üstüneller ise bu yıl fıstığın geçen yıla oranla daha az olduğunu bunun da fiyatlara yansıdığını söyledi.

Fiyatların ilerleyen dönemlerde tüketime bağlı olarak değişebileceğini anlatan Üstüneller, şöyle konuştu:

"Geçen yıl baklavalık fıstık 120 lira civarındaydı, bu yıl az olmasının da etkisiyle 150 liraya ulaştı. Çok aşırı bir ihraç durumu olmazsa fiyatlar biraz düşebilir. Fiyat yüksek olsa da kalite iyi bu sene. Bu kalite baklavanın kalitesine de etki ediyor. Boz iç fıstık dediğimiz baklavalık fıstık hasadı bu dönem başladı ve yaklaşık 15 gün kadar devam eder. Toplanan fıstık, işlemlerin ardından baklavalarda kullanılmak üzere satışa sunulur."